Ülkede, yerel yönetimleri belirlemek için yapılan 107 seçim bölgesindeki oylamalarda, 102 belediye meclisinde sonuçlar belli oldu. Bu sonuçlara göre, ana muhalefetteki İşçi Partisi 173 yeni sandalye kazanarak belediye meclis üye sayısını 1026'ya yükseltirken, iktidardaki Muhafazakar Parti 448 sandalye kaybetti ve üye sayısı 479'a geriledi. Liberal Demokratlar 101, bağımsızlar 92 ve Yeşiller 65 yeni sandalye kazandı.

İngiltere'deki ara seçimlerde, eski Muhafazakar Parti milletvekili Scott Benton'ın istifasının ardından Blackpool South'un yeni milletvekili de belirlendi. Buradaki ara seçimi, ana muhalefetteki İşçi Partisi adayı Chris Webb'in kazandığı görüldü.

Londra'nın belediye başkanını belirleyecek olan seçimlerin sonuçları ise yarın açıklanacak. Aynı şekilde Londra belediye meclis üyelerinin belirleneceği sonuçlar da yarın belli olacak.

Birçok belediye için oy sayımı devam ediyor ve nihai sonuçların pazar gününe kadar açıklanması öngörülüyor.

Yerel seçimler, gelecek genel seçimler öncesinde partiler için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yerel seçim sonuçlarını "hayal kırıklığı" olarak nitelendirirken, İşçi Partisi lideri Keir Starmer, Başbakan Sunak'a seçim sonuçlarının bir mesaj olduğunu ifade ederek erken genel seçim çağrısında bulunduğunu belirtti.

Kaynak: AA