İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Downing Street'teki Başbakanlık Ofisi'nde yaptığı veda konuşmasında, dünkü seçimlerin ardından ülkeye hitap etti.

Kral Charles ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada Sunak, "Ülkeye özür dilemek istiyorum. Bu göreve her şeyimi verdim, ancak halkımız İngiltere hükümetinde değişiklik istediğini net bir şekilde belirtti. En önemli karar, sizin verdiğiniz karardır." dedi.

Rishi Sunak, "Kızgınlığınızı ve üzüntünüzü anlıyorum ve bu kaybın tüm sorumluluğunu üstleniyorum." ifadelerini kullanarak, Muhafazakar Parti adayları ve çalışanlarından çabalarının sonuçsuz kalmasından dolayı özür diledi.

Meclis'e giremeyen birçok milletvekili adayına duyduğu üzüntüyü dile getiren Sunak, "Bu sonuçlar neticesinde Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ediyorum." dedi.

Sunak, istifasının hemen yürürlüğe girmeyeceğini, yerine yeni bir lider seçilene kadar görevde kalacağını belirtti.

Muhafazakar Parti'nin muhalefet görevini etkili bir şekilde yerine getireceğini ifade eden Sunak, iktidarları sırasında enflasyonun hedeflenen seviyeye düştüğünü, ekonomik istikrarın sağlandığını ve yeniden ekonomik büyümenin yakalandığını söyledi.

Birleşik Krallık'ın daha güçlü bir birlik haline geldiğini belirten Sunak, "Ülkemizin 20 ay öncesine göre daha güvenli ve güçlü, 2010'a göre daha zengin, adil ve dayanıklı olduğunu düşünüyorum." dedi.

STARMER’E ÖVGÜ: SAYGI DUYDUĞUM İYİ BİR İNSAN

Sunak, seçimleri kazanan İşçi Partisi hakkında da açıklamalarda bulundu. "Siyasi rakibim Keir Starmer kısa süre sonra Başbakan olacak. Bu görevdeki başarısı hepimizin başarısı olacaktır. Ona ve ailesine başarılar diliyorum. Kampanya dönemindeki anlaşmazlıklarımıza rağmen kendisi saygı duyduğum, kamu yararına çalışan iyi bir insandır. Kendisi ve ailesi, bu dünyanın en zor işinin başına geçerken ve Başbakanlık konutunda yeni hayatlarına başlarken hepimizin anlayışını hak ediyor." dedi.

Sunak, ailesine ve birlikte çalıştığı kabine üyelerine teşekkür ederek, ailesinin iki nesil önce Hindistan'dan İngiltere'ye göç ettiğini hatırlattı.

Sunak, "Böyle bir aileden gelip ülkenin Başbakanı olmak büyük bir onurdu. Zor günlerin sonunda görevimi onurlu bir şekilde bırakıyorum." dedi.

Konuşmasının ardından Sunak, eşiyle birlikte Downing Street'ten ayrıldı. Downing Street çıkışında toplanan bir grup vatandaş, Buckingham Sarayı'na giden Sunak'ı yuhaladı.

Dünkü seçimlerde İşçi Partisi, milletvekili sayısını neredeyse iki katına çıkararak 410'un üzerinde sandalye kazandı. Muhafazakar Parti ise, 2019'da sahip olduğu 365 sandalyeden 120'ye geriledi.

Kaynak: AA