İskoçya Ulusal Partisi (SNP) tarafından sunulan ikinci önergeyi görüşmek üzere toplanan parlamento önünde toplanan kalabalık, Gazze'de ateşkes talebini yüksek sesle dile getirdi.

Görüşmeler sırasında yapılan eylemde, İngiltere Parlamentosu'nun en büyük iki partisini, halkın sesini duymamakla suçlayan konuşmacılar, "Şimdi ateşkes" ve "Bombardımanı Durdur" yazılarıyla Big Ben'e yansıtılan mesajlarla destek verdiler. İngiltere'nin sembolü olan Big Ben, ateşkes çağrısına destek veren mesajlarıyla dikkat çekti.

Parlamento içerisinde yapılan görüşmeler sırasında ise Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi'nin önergedeki değişiklikler tartışma konusu oldu. Meclis Başkanı Lindsay Hoyle'un, değişikliklerin görüşüleceğini açıklamasının ardından Muhafazakar Parti ve SNP milletvekilleri Avam Kamarası'nı terk etti.

Önerge, İşçi Partisinin yaptığı değişiklikle kabul edildi ve "acil insani ateşkes" ifadesiyle oylanarak onaylandı. Bu gelişme, İngiltere'nin Gazze'de yaşanan insanlık dışı koşullara karşı sesini yükselttiği bir örnek olarak kayda geçti.