Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İncirlik Üssü'ne dair bir son dakika açıklaması yaptı. Açıklamanın içeriği ise İncirlik Üssü’nün ismi ile ilgili olduğu bilgisi verildi. Peki “İncirlik Üssü'nün ismi değişti mi? İncirlik Üssü'nün yeni ismi ne oldu?  İncirlik üssü ne zaman kuruldu?” İşte merak edilenler…

İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜN İSMİ Mİ DEĞİŞTİ?

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, "İncirlik/Adana'da bulunan 10'uncu Tanker Üs Komutanlığının ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda '10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı' olarak değiştirilmiştir" denildi.

İNCİRLİK ÜSSÜ NEREDE?

İncirlik Üssü'nün isminin değişmesi haberi ile, "İncirlik Üssü nerede?" soruları sorulmaya başlandı. İncirlik Üssü, yeni ismiyle 10'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı, Adana'nın Sarıçam ilçesinde bulunuyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ NEDEN KURULDU? İNCİRLİK ÜSSÜ NE ZAMAN KURULDU?

İncirlik Hava Üssü'nün kurulması kararı 1943 Aralık ayında İkinci Kahire Konferansında alınmış olsa da inşaatı 2.Dünya Savaşı'nın, sona ermesinden sonra başladı. Yani İncirlik Hava Üssü'nün tarihi, 1954 yılına kadar uzanıyor.Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu 1951 yılının baharında İncirlik Hava Üssü inşaatına başladı. ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme ve kurtarma yeri olarak kullanmayı amaçladı.

İNCİRLİK HAVA ÜSSÜ NE İŞ YAPAR?

10.Tanker Üssü, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı'na bağlı olarak İncirlik Üssü'nde görev yapan komutanlıktır. İçinde bulunan 101. Havada Yakıt İkmali Filosu aracılığıyla savaş uçaklarına havada yakıt ikmali yaparak dost uçakların görev süresini arttırır. Bununla birlikte başka komutanlıklardan üsse intikal eden savaş uçakları ile birlikte Doğu Akdeniz'de ve Türkiye'nin güney sınırında güvenliğin tesis edilmesine katkı sağlamaktadır. 

Kaynak: HABER MERKEZİ