Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, şartları oluşmayan bir firmaya ihale verdiği iddiasıyla ilgili olarak "ihaleye fesat karıştırma" suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle devam eden yargı süreci devam ediyor.

Duruşmaya, İmamoğlu'nun yanı sıra davada tutuksuz yargılanan 7 sanığın avukatları ve davaya müdahil olan İçişleri Bakanlığı'nın avukatı katıldı. 

Soruşturma aşamasındaki bilirkişi raporu ile kovuşturma aşamasında alınan bilirkişi raporu arasında uyuşmazlık olduğunu belirten Cumhuriyet savcısı, yeni bir bilirkişi raporu alınmasını talep etti.

DURUŞMA 3 EKİM'E ERTELENDİ

Hakim, 3 kişilik bilirkişi grubundan yeni bir rapor alınmasına karar vererek duruşmayı ekim ayına erteledi.

Duruşmayı Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ile CHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Halis Çiçekçi de takip etti.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ihbar eden olarak İçişleri Bakanlığı, sanık olarak ise Ekrem İmamoğlu ile Cem Ülken, Fidan Gül, Hasan Çetin, Hilal Çuhadar, Mehmet Hepgül ve Türkan Demirel Dişisağlam yer alıyor.

İDDİANAMEDE YER ALAN İLGİLİ KISIM

İddianamede, 29 Aralık 2015'te Beylikdüzü Belediye Başkanı olduğu dönemde Ekrem İmamoğlu'nun yönetimindeki belediyenin gerçekleştirdiği "Kültür Merkezlerinde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi" ihalesine ilişkin detaylar yer alıyor. İhale sırasında İmamoğlu'nun yanı sıra diğer sanıkların belediyede müdür ve personel olarak görev yaptıkları belirtiliyor.

İddianamede, sanıkların ihale alıcısı bir firma lehine ancak kamu zararına neden olacak şekilde ihaleye katılma yeterliliğine veya koşullarına sahip olmayan kişilerin ihaleye katılmasını sağladığı ve teklif edilen malları, şartnamesinde belirtilen niteliklere sahip olmadığı halde, sahip olduğundan bahisle değerlendirmeye aldıkları ifade ediliyor. Bu eylemlerin sonucunda kamu kurumu statüsünü haiz Beylikdüzü Belediye Başkanlığının 250 bin 86 lira fazladan para ödemesine ve neticede 250 bin 86 lira tutarında kamu zararına neden olduğu belirtiliyor.

İddianamede, sanıklar İmamoğlu, Ülken, Gül, Çetin, Çuhadar, Hepgül ve Dişisağlam hakkında "ihaleye fesat karıştırma" suçundan üçer yıldan yedişer yıla kadar hapis cezası isteniyor."

Kaynak: istiklal.com.tr