AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantı, AK Parti Genel Merkezi'nde saat 14.00'te başlayıp yaklaşık 3 saat sürdü.

Çelik, MYK toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Gazze'deki insanlık dramına dikkat çeken Çelik, "Gazze'deki durum birinci gündemimiz olmaya devam ediyor. BMGK ve Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına rağmen kimse Netanyahu hükümetinin soykırımcı politikasını durduramıyor. Batılı ülkelerin bir yandan İsrail'e silah vermesi, öbür taraftan Gazze'ye insani yardım göndermesi şeklindeki çifte standartlı gündem onları daha çok cesaretlendiriyor" ifadelerini kullandı.

Batılı ülkelere de seslenen Çelik, "Burada insanların Gazze'den yana ortaya koyduğu haklı duruşu dünyanın demokratik ve Batılı ülkelerinin ters kelepçe dediğimiz bir uygulamayla karşıladığını görüyoruz. Düşünceye, vicdana vurulan bu ters kelepçe en önemli gündem olmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.

Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Hamas hakkında sarf ettiği sözlere de değinerek, "Hamas İsrail'de bizi çok üzen bir saldırıya imza attı. Biz, terör eylemleri aracılığıyla insanları topluca katleden her yapıyı terör örgütü olarak değerlendiriyoruz" ifadelerine cevap verdi ve "Tamamen yanlış bir yaklaşım" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ