Seçimlere bir hafta kalırken, siyasilerin seçmenleri ikna etmek için sürdürdüğü çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bir kez daha adaylığını koyarak yarışa katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bir dahaki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday mısınız?” sorusuna da yanıt verdi.

“İSTANBUL İTTİFAKININ ASIL KENDİNİ GÖSTERECEĞİ DÖNEM SEÇİMDEN SONRA OLACAK”

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’e konuşan İmamoğlu, “İstanbul seçiminin sonucu Türkiye’nin siyasi geleceğini nasıl etkileyeceğine” ilişkin öngörülerini şöyle aktardı:

“Bu seçimlerde, ışıl ışıl, güler yüzlü, akılcı bir İstanbul, ne yaptığını bilen, halkına yalan söylemeyen, bir avuç insanı değil, 16 milyonu gözeten bir yönetim için oy kullanacağız. İşte bu İstanbul ittifakının gerçekleşmesi için çok önemli bir aşama. Ama İstanbul ittifakının asıl kendini göstereceği dönem seçimden sonra olacak. Seçimden sonra bu meydan büyümeye devam edecek. Mutlu, eşit, müreffeh Türkiye için İstanbul ittifakı ulusal bir ittifaka dönüşecek. Türkiye’nin geleceğini hepimiz beraberce oluşturacağız. İstanbul ittifakı geleceğimizi beraberce oluşturmanın, hayallerimizi gerçekleştirmenin ittifakıdır. Büyük hayallerimiz var. Kalkınmış, mutlu, eşit bir İstanbul ve Türkiye. Doğası mis gibi kokan, sokakları tertemiz, insanları güler yüzlü, neşeli...”

“İSTANBUL İTTİFAKI, MECLİS ÇOĞUNLUĞUNU SAĞLAMAYI BAŞARIRSA, BU TAÇLANMIŞ BİR BAŞARI OLACAK”

En büyük hedeflerinin belediye meclisinde çoğunluğu sağlamak olduğunu söyleyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Biliyorsunuz yüzde 10 barajını aşamayan partilerin adayları meclis üyesi olamıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu sağlamamız için hem ilçe belediye sayımızı artırmamız hem de CHP’nin İstanbul genelinde alacağı oyun artması gerekiyor. İstanbul ittifakı dediğimiz kavram, meclis çoğunluğunu sağlamayı başarırsa, bu taçlanmış bir başarı olacak. Ben bunu yapacağımıza yürekten inanıyorum.”

BİR DAHAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ADAY OLACAK MI?

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “son seçimim” ifadesi için de “doğru demiş” dedi. İmamoğlu, “Bir dahaki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday mısınız?” sorusuna, “Benim İstanbul’a dair öyle güçlü öyle büyük hayallerim var ki onları gerçekleştirme rüyasından başka rüya görmüyorum. Planlama önemlidir ama planı yapan sadece insanlar değildir. Hayatın da kendi planları vardır. 4 yıl sonraki bir olay için bugünden yorum yapmak bana anlamlı gelmez” diye yanıtı verdi.

Editör: Çağrı Fatih CEBECİ