Manipülasyon, bir kişinin başka bir kişiyi kendi isteklerini yerine getirmek veya hedeflerine ulaşmak için kurnazlık, aldatma, baskı veya diğer hileli yöntemlerle etkilemesi anlamına gelir. Manipülasyon genellikle başkalarını yanıltmak, kontrol etmek veya kendi çıkarlarını sağlamak için kullanılır. Manipülasyon, duygusal, zihinsel veya fiziksel olarak zarar verebilir ve kurbanın kendi ihtiyaçlarını, duygularını veya sınırlarını ihmal etmesine neden olabilir.

Manipülasyon, bir kişinin başka bir kişiyi kendi isteklerini yerine getirmek veya hedeflerine ulaşmak için kurnazlık, aldatma, baskı veya diğer hileli yöntemlerle etkilemesi anlamına gelir. Manipülasyon genellikle başkalarını yanıltmak, kontrol etmek veya kendi çıkarlarını sağlamak için kullanılır.

Manipülasyon, duygusal, zihinsel veya fiziksel olarak zarar verebilir ve kurbanın kendi ihtiyaçlarını, duygularını veya sınırlarını ihmal etmesine neden olabilir.

1-) LOVE MOBBİNG (SEVGİ BOMBARDIMANI) NEDİR?

"Love bombing" veya Türkçe ifadesiyle "sevgi bombardımanı", manipülatif bir taktiktir ve genellikle kişinin duygusal bağlılığını kazanmak veya kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Bu terim özellikle kişilerarası ilişkilerde ve özellikle romantik ilişkilerde sıkça kullanılır. Diğerlerine göre en tehlikeli aşk terimidir. Çünkü ilişkinin başında çok yoğun sevgi gösterilerine maruz kalırsınız. Adeta dünyada sizden başka kimse yoktur.

Sevgi bombardımanı, bir kişiye aşırı miktarda olumlu dikkat, ilgi, övgü ve sevgi göstererek başlar. Kişi, manipülatörün istediği şekilde davranmaya veya manipülatörle ilişki kurmaya teşvik edilir. Bu süreçte manipülatör, kişiyi etkilemek, güven kazanmak ve kontrol altına almak için yoğun bir çaba harcar. Adeta dünyada sizden başka kimse yoktur. Sizi 5 dakika bile görebilmek için uzaklardan gelebilir. Sizin için tüm programını iptal edebilir. Size sebepsiz yere hediyeler alabilir, çiçek yollayabilir. Sizden mutlusu yoktur, ancak siz bu kişiye ve ilişkiye bağımlı hale geldiğinizde tüm bu sevgi bombardımanı son bulur.

Manipülatör genellikle kişinin duygusal bağımlılığını oluşturarak ve kontrol ederek, kişinin kendi ihtiyaçlarına hizmet etmek için kullanır. Bu durum, kurbanın kendine güvenini sarsabilir, bağımlılık oluşturabilir ve kişinin kendi ihtiyaçlarını veya sınırlarını ihmal etmesine neden olabilir.

İşte tam burada kendinizi suçlamaya başlarsınız: 'Yeterince iyi olamadım. Onun istediği şeyleri yapsaydım böyle olmazdı.' Sizi bağımlı hale getirdikten sonra kendini geri çeken partner sizi adeta yoksunluk kriziyle baş başa bırakıyor. Bağımlısı olduğunuz o ilgi, o bombardıman yerini normal davranışlara ya da ilgisizliğe bırakıyor.

2-) GASLİGHTİNG NEDİR?

Gaslighting, bir kişinin bir başkasını manipüle etmek amacıyla gerçekleri çarpıtması, şüphe uyandırması, kişinin algısını sorgulamasına neden olması ve kendini çılgın, hatalı veya güvensiz hissetmesine yol açmasıdır. Bu terim, 1944 yapımı "Gaslight" adlı bir filmde kullanılan bir teknikten adını almıştır.

Gaslighting genellikle duygusal ve psikolojik istismarın bir formu olarak kabul edilir. Kişinin kendini sorgulamasına neden olmak için çeşitli taktikler kullanabilir. Bunlar arasında kişinin hatırlayışını sorgulamak, gerçekleri inkar etmek, durumu tersine çevirmek, suçlamak, kurbanın güvenilirliğini ve zihinsel sağlığını sorgulamak gibi taktikler bulunabilir.

Genellikle narsisistik kişilik yapısı / bozukluğu olan bireyler tarafından uygulanmaktadır. Amaç partnerin kendisine olan güvenini ve sevgisini kullanarak kendisini değersiz hissetmesini sağlamaktır. Bu durumun tek bir amacı vardır, o da karşısındaki kişiyi kendisine bağımlı hale getirmektir. Çünkü narsist kişiler kendilerini besleyecek ve ona kendisini mükemmelmiş gibi hissettirecek kaynağı kaybetmek istemezler.

Genellikle sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlar tarafından maruz kaldığımız için etki altına girmemiz oldukça kolaydır. Kendinizi ilişkide hep suçlu hissediyorsanız, emin olduğunuz konuda bile sizin yanıldığınızı söylüyorsa, kendi hatalarını asla kabul etmiyorsa, sizi başkalarıyla kıyaslıyorsa gaslighing'e maruz kalıyor olabilirsiniz

Bir ilişki terimi olarak gaslighting, kişinin akıl sağlığını ve iradesini sorgulatmaya yönlendiren psikolojik bir taciz tekniğidir. Bu manipülasyon türünde mağdur olan kişi, karşı tarafın söylemleri ve eylemleri sebebiyle hafızasını, düşüncelerini, akıl sağlığını ve algılarını sorgulayıp kendisinden bir eksiklik arar ve buna bir süre sonra inanır. Çünkü karşısında sistematik bir biçimde kendisini daima eleştiren, haksız bulan, eksik hissettiren ve kusurlarını söyleyen birisi vardır.

GHOSTİNG (HAYALET OLMA) NEDİR?

Görmezden gelmek olarak çevrilebilecek ghosting hiçbir gerekçe sunmadan ilişkiyi sonlandırmak ve ortadan kaybolmak anlamı taşır. Bir ilişkide olduğunuzu düşünürken partneriniz ortadan kaybolduysa, aramalarınıza veya mesajlarınıza geri dönüş yapmadıysa muhtemelen ghosting yaşadınız demektir.

Genelde bir ilişkinin sorumluluğunu almak istemeyen kişilerde görülen ghosting, buna maruz kalan bireyde ciddi psikolojik çöküntülere, değersizlik duygusuna ve özgüven kaybına sebep olur.

Gördüğünüz gibi bu 3 durumda da kişinin partnerini çok yükseklerde görmesi, onu hayatının merkezine koyması, kaybetmemek için kendisinden ödün vermesi ortaya çıkıyor.

İnsan ilişkileri alma-verme dengesi üstüne kurulu bir sistemdir. Verdiğiniz sevgi kadar almayı da bilmelisiniz. Ancak aldığınız sevgiye bağımlı olmamalı, her koşulda öncelikle kendinizi sevmelisiniz.