Geçtiğimiz günlerde oynanan, Fenerbahçe-Trabzonspor maçı ardından çıkan gerginlik, hala gündemdeki mevcudiyetini korumakta. Her gün olaya ilişkin çeşitli tarafların yaptığı açıklamalar, ses getirmekte. Son olarak İlber Ortaylı'da mevcut sessizliğini bozup, o gün yaşanan gergin anlara dair açıklamalarda bulundu.

İlber Ortaylı'nın Afrikalılar hakkında söylediği sözler kendisine mi ait? -  Teyit

"PROVAKASYON SOYUNMA ODALARINDA HAVAALANINA KADAR UZANDI"

Ortaylı, "Tiplerden biri sahaya “ortalığı yatıştırmak” için indiğini söylüyor. Yani Almanya’dan sırf bunun için gelmiş. Suratına taktığı Almanya’daki holiganların kullandığı iğrenç maskeyi bu kadar sakin tabiatlı (!) bir adamın neden buraya taşıdığını sormak lazım. Bu olayın sadece futbola has bir holiganlık olduğu da su götürür. Provokasyon soyunma odalarından havaalanına kadar uzandı. Geleneksel misafirperverlik hiç ortada yoktu" 

"BU GELİŞMELERİ ÖNLEYECEK PEHLİVAN LAZIM"

Bu tutumun beraberinde istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini ve buna engel olacak bir liderin varlığının önemini vurgularken, "Bu olay gayet iptidai bir zihniyete dayanıyor: “Her iş bize, her hizmet bize, ligde şampiyonluk da bize.” Buna, “Ne hakla, niçin?” diye soran çıkmıyor. Son derece istenmeyen sonuçları doğuracak bir tutum. Bu gelişmeleri önleyecek pehlivan lazım. Şiddeti değil, kanunu ve adaleti serseriliğin önüne dikecek birisi" şeklinde ifade etti.

İlber Ortaylı: Dünya Türkleri bekliyor - Son Dakika Türkiye Haberleri | NTV  Haber

"YURTİÇİ MAÇLARIN TRABZON'DA OYNANMASINA BİR MÜDDET ARA VERİLMESİ..."

Ayrıca, Trabzonspor'un ev sahibi olarak sergilediği tavrın milli değerlere uymadığını vurgulayan Ortaylı, 

"Trabzon’un ev sahibi olarak yaptığı bu hareket millî ananeye uymaz. Eğer şehre her gelen takımların onların önünde yenilmesi gerekiyorsa zaferin defne dalını ilk günden başlarına koyalım. Yalnız bunun adı o zaman lig yarışması olmaz. Yurtiçi maçların Trabzon’da oynanmasına bir müddet ara verilmesi ciddi bir tekliftir. Trabzonsporlu yöneticiler ve şehir ileri gelenlerinin Fenerbahçe takımına karşı saygın bir ifade ile özür bildirdikleri görülmüyor. Bizim manevi bünyemizin kaldıramayacağı olaylar ve demeçler de var" dedi.

Editör: Gaye SARI