İİBF sorunu ne zaman çözülecek?

2015 yılından bu yana yazılarımda İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin sorunlarını dile getirmeye çalışıyorum. Bu kaçıncı yazım olacak emin olun bilmiyorum. Sosyal medyadaki mesaj kutularımda, üniversitelerdeki konferanslarımda en fazla karşılaştığım sorulardan biri ‘’İİBF mezunlarının ve öğrencilerinin sorunları ne zaman bitecek ?’’ sorusudur. Cevap vermekte zorlansam da her zaman umut vermeye çalışıyorum. Malum umut fakirin ekmeğidir.

Bu yazımda da ne yazacağımı çok düşündüm aslında çünkü artık sorunları dile getirmek yetmiyor. Çözüm içinde ne yazık ki bir çaba göremiyorum. Peki ya ne olacak? İnanın bende bilmiyorum. Üzüldüğüm tek nokta binlerce gencin rotasını bilmeden denizlerde olduğudur. Bu gençler ülkemizin geleceğidir. Doğru bir eğitim politikasıyla bu gençleri yönlendiremez isek hepsi birer birer heba olup gidecek.

Nasıl doğru bir yön çizebiliriz? Tabi ki planlı bir eğitim politikasıyla aslında ülkemizdeki genç işsizlik sorunun kaynağı düzgün bir program çerçevesinde gençlerimizin yönlendirilmemesidir. Burada sadece hatayı eğitim politikasına da yüklemek doğru değil. Eğitim politikası kadar bireylerinde hataları var. Birinci hata üniversite adayı olan gençlerin bölüm tercihi sırasında çok fazla araştırma yapmamasından kaynaklıdır. İkinci hata ise üniversite sıralarında iken mesleki uzmanlaşmaya yönelmemeleridir. Bu konuda üniversiteden de yeterince destek alınamaması bu sorunu daha da çözülmez hale getiriyor. Aslında mesleki uzmanlaşma konusu Türkiye’nin kanayan yarasıdır lakin şuan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının sorunlarından bahsediyoruz. Mesela mesleki uzmanlaşmaya küçük bir örnek vermek gerekirse; bir İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi okula başladığında ‘’İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin iş imkânı nasıl olsa geniş okul bitince bir iş buluruz ‘’ diyor. Hiç bir alanda uzmanlaşmayan bu kitle okul bitince otomatik olarak işsizler kervanına katılıyor. Bu konuda naçizane İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına ve öğrencilerine tavsiyelerde bulunmak istiyorum:

-Üniversite sıralarında halen İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi iseniz ilk işiniz bir yabancı dil öğrenmek olsun.

-Geç kalmadan bölümünüzle ilgili bir alanda mutlaka uzmanlaşın.

-Alanınızla ilgili bol bol kitap okuyun ve mutlaka bu alanlarda yazın ve yorumlarda bulunun.

Tavsiyeler uzayıp gider... Hepsi ne yazık ki bir yazıya sığmayacak kadar uzun ve geniş konular ama bir yerden mutlaka başlamanız gerektiğini unutmayın!

Unutmaktan bahsederken yazının son bölümünde 2015 yılından bu yana yazdığım bu sorunun siyasi merciler tarafından çözümünün bulunmasına yöneliktir. Şahsım ve birçok köşe yazarının yazıları bir tarafa, İİBF mezunlarının gerek sosyal medyada gerek ise çeşitli siyasi mercilere ulaşarak bu sorunu defalarca dile getirdiğini biliyoruz lakin şuana kadar somut bir çözüm sunulmadı. Binlerce genç halen bu konuda mağdur ve atılacak adımları bekliyor. Bu sorun daha da çözülmez hale gelmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşınmalı İktidar, muhalefet hep birlikte bu sorunun çözümü aranmalıdır.