Afgan uyruklu düzensiz göçmenlerin geri dönüşlerinin ele alındığı görüşmenin ayrıntıları paylaşıldı…

Açıklamada, Türkiye'nin Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımadığı için toplantılarda Türk bayrağının yer almadığı vurgulandı. Göç İdaresi Başkanlığı, düzensiz göçle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini ve bu konudaki uluslararası iş birliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Geri Dönüş Süreçleri Ele Alındı

Göç İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, düzensiz göçle mücadelenin kesintisiz bir şekilde yürütülmesi ve düzensiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşlerinin sağlanabilmesi için kaynak ülkelerle ikili temaslarda bulunulmasının gerekliliği ifade edildi. Afganistan’a yapılan ziyaret kapsamında, düzensiz göçle mücadelede kararlılığın vurgulandığı ve Türkiye'deki Afgan uyruklu düzensiz göçmenlerin geri dönüş süreçlerinin ele alındığı belirtildi.

Bayrak Açıklaması

Ziyarette Türkiye’nin Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımadığı için Türk bayrağının bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Görüşmelere Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve ilgili kurum yetkilileri de katılmıştır. Ülkemiz, Afganistan geçici hükümetini resmi olarak tanımadığı için bu tür toplantılarda bayrağımız konmamaktadır. Bahse konu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Göç İdaresi Başkanlığı olarak düzensiz göçle mücadelemizi azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA