Bakan Yerlikaya, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz ve diğer yetkililerle birlikte 2 bin 945 rakımlı Koç Tepe Üs Bölgesinde kahraman Mehmetçiklerle iftarını açtı.

Daha sonra Hakkari merkeze dönen Bakan Yerlikaya, vali yardımcıları tarafından karşılandı. Valilik şeref defterini imzalayan Yerlikaya, yaptığı açıklamada şunları belirtti: "Ramazan ayının ikinci gününü Hakkari-Yüksekova'daki 2 bin 945 rakımlı Koç Tepe Üs Bölgesinde kahraman Mehmetçiklerimizle birlikte geçirdik. Onlarla birlikte iftarımızı açtık. Kahramanlardan üs bölge ile ilgili bilgiler aldık. Üs bölgelerimizin bize çok büyük yararları var, üstünlük var. 150 daimi üs bölgemiz, 51 geçici üs bölgemiz var. Koç Tepe, 2 bin 945 rakımlı muhteşem bir manzaraya sahip. Hem sınıra yakınlığı hem de Şırnak Beytüşşebap'a yakınlığı ve Hakkari'den 60 kilometre uzaklıkta olmasıyla oldukça stratejik bir konumdadır. Burada tüm geçiş güzergahlarını kontrol altına alıyoruz. Gece gündüz demeden, 7/24, 365 gün bütün hava koşullarına rağmen içinde büyük bir teknolojimiz var, hamdolsun. Jandarmamız aziz milletimizin huzur ve güvenliği ve terörle mücadelede duruşumuzu ve kararlılığımızı gösteriyor. Bu gelmiş olduğumuz noktayı ve bu üs bölgelerin bize sağladığı büyük üstünlüğü ifade etmek istiyorum. Kahraman Mehmetçiklerimizle bir araya geldik. Hakkari merkezinde esnaflarımızla bir araya geleceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız Cuma günü saat 13.00'te Hakkarili hemşerilerimiz ve kardeşlerimizle buluşacak. Biz İçişleri ailesi olarak göreve başladığımız günden beri gece gündüz demeden kolluk güçlerimizle beraber Türkiye'nin huzuru için mücadele ediyoruz. Son terörist etkisiz hale getirilene kadar mücadelemiz sürecek."

Bakan Yerlikaya daha sonra AK Parti Seçim İrtibat Ofisini ziyaret etti. Burada yaptığı konuşmada, sınırda son teknolojiyle halkın huzur ve güvenliğini sağladıklarını, terörle mücadelede kararlılıkla devam ettiklerini belirtti. Ayrıca, deprem hazırlıkları konusuna da değinen Yerlikaya, 2 bin kişilik arama kurtarma ekibinin hazır olduğunu ve Hakkari Zap suyu üzerinde 34 yeni köprünün yapılması için etüt çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Editör: Ali Özgür UZUN