31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk kez meclis toplantısını gerçekleştirdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplanan belediye meclisinde, 26 ilçe kazanan CHP, belediye meclis üyesi çoğunluğunu elinde bulunduruyor. CHP; Adalar, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Çekmeköy, Esenyurt, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Sancaktepe, Sarıyer, Şile, Silivri, Şişli, Tuzla ve Üsküdar’ı kazanarak elindeki ilçe belediye sayısını 14’ten 26’ya çıkardı.

İBB Meclisi'nde yeni dönemin ilk oturumunu açan Ekrem İmamoğlu iktidara seslenerek projelerde gerekli olan imzaların atılması çağrısında bulundu.

İBB Başkanı İmamoğlu, yerel seçimlere değindiği açıklamasında, "31 Mart yerel seçimlerinde halkımız demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul'u 5 yıl daha yönetmemiz için bize sorumluluk yüklemiştir. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz gayret ve hizmetin halkımız nezdinde takdirle karşılanması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu'nun açıklamalarından önemli satırbaşlar….

"31 Mart 2024 seçimlerinde halkımız demokratik hakkını kullanmış ve İstanbul'u 5 yıl daha yönetmemiz yönünde bize vazife ve sorumluluk yüklemiştir. 5 yıl boyunca gösterdiğimiz gayret ve hizmetin halkımız nezdinde takdirle karşılanması ve teveccüh görmemiz elbette bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Elbette bir o kadar da sorumluluğumuzu büyütmüştür. Bu takdirin verdiği sorumluluk bilinciyle 2.dönemimizde de atılım ve yatırım dönemi daha da büyüyerek devam edecektir. İsrafı bitirmiş halkçılığı getirmiş olan yönetim anlayışımız Türkiye'de pek çok şehrimize örnek olmuştur. Dayanışma ruhumuzu temsil eden askıda fatura uygulamamız ise dünyada onlarca kent tarafından ne mutlu ki defalarca örnek alınmıştır. Yolumuza hem kalkınmacı hem de dayanışmayı gözeten bu anlayışla daha güçlü şekilde devam edeceğimiz yeni bir döneme daha güçlü bir şekilde girmekten kıvanç duyuyorum.

Bugün bu salonda bulunan tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma önemle ve öncelikle hatırlatırım ki ünvan ve makamlarımız geçici sorumluluğumuz her türlü şahsi ve siyasi hesabın çok üzerindedir. Allah hepimize İstanbullulara mahcup olmamayı ve bu şehre hak ettiği hizmeti sunabilmeyi nasip etsin.

 Milletimiz her seçimde olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de çok önemli, değerli mesajlar vermiştir. Her birimiz o mesajları iyi anlamak ve gereğini yapmakla yükümlüdür. Her şart altında ortak akıl, istişare ve uzlaşma kültürüyle hareket eden İstanbulluların menfaatlerini en üst seviyede önceleyen tam anlamıyla demokratik bir meclis tecrübesini bu dönem hemşehrilerimize hep birlikte yaşatacağız bundan hiç kimse kuşku duymasın. İstanbul tarihinin ve tüm Türkiye'nin en şeffaf en demokratik en verimli meclisi olma konusunda kararlıyız. Yetkimizi sadece 16 milyon İstanbullunun çıkarları için kullanacağız. Ülkemizin ve cumhuriyetimizin kurucu değerlerine ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği ilkeler ve doğrultuya layık olacağız.

31 Mart seçim sonuçları adaletli dürüst sorun çözme odaklı bir siyaset talebinin net ifadesidir. 31 Mart, insanları kutuplaştırmayan ortak akla dayalı ve vicdanlı bir siyaset talebinin net ifadesidir. Bizim hizmet anlayışımızda hiçbir kesim diğerinin düşmanı ve hasmı değildir olamaz olmamalıdır. Partizanlık asla bizim yönetim anlayışımızda net olarak yoktur. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bunu ve bu anlayışı bu mecliste çok daha güçlü şekilde göstermek konusunda adımlar atmaya devam edeceğiz. Ortak akılla şehrimizin tüm sorunlarını tek tek çözecek büyük ve kalıcı yatırımları hep birlikte yapacağız. Bu büyük ekonomik krizde vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Kent lokantaları, öğrenci bursları, anne kartlar, kadın eğitim kurumları ve kreşler ile sosyal altyapı projelerimizi daha da artırarak hız vereceğiz. Elimizden gelen her fırsatı ve kaynağı kullanarak şehrimizin altını metro ağlarıyla örmeye devam edeceğiz. Umut ediyorum ki hiçbir fayda sağlamadığı bu seçimlerde iyice anlaşılan bazı engelleme çabaları da artık son bulur. Bugün kıymetli İBB Meclisinden tekrar etmek isterim ki başta Beylikdüzü, Sefaköy raylı sistem olmak üzere artık bekleyen tüm imzalarımızı lütfen atın. Atınız ki biz de hızlıca şehir olarak işlerimize odaklanalım. İstanbul'un çevre şehir trafik sorunlarını hızlıca hep birlikte çözebilelim bu yeni dönemde sırt sırta verebilirsek şehrimizin her ilçesinde yaşam kalitesini artırabiliriz.

Yanlış ekonomik politikalar nedeniyle millet her geçen gün fakirleşirken bu milletin evlatları işsizlik ve gelecek kaygısı nedeniyle kendi anavatanından umudunu kaybederken particilik yapma lüksümüz olmaz, olamaz

"KEPEZ" MESAJI

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki gösteren İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: "Yıllar boyunca Soma faciasından Pamukova'ya, benim de çok sevdiğim insanları kaybettiğim Çorlu Tren Faciası'na kadar pek çok olay süreç içerisinde ortadadır. Yıllar geçmesine rağmen mahkemeleri sürüyor. Kazalar ve facialar ihmal üzerinden gerçekleşmişse sorumluların partisine bakılmadan cezası verilmelidir. Bu gereklilik iktidar mensupları için ne ise benim parti CHP için de aynı şekilde uygulanmalıdır ve eşit olmalıdır. Adalet herkesi eşitlemelidir. Bu bahsi geçen işlerde yıllardır birileri korunurken Antalya'da yaşanan kazada Kepez Belediye Başkanımızın hızla tutuklanması akıl ve vicdanlarda soru işaretleri bırakmıştır. Bunun nedeni adaletin adamına göre tecelli etmiş olması duygusunu yaşatmıştır. Bu duygunun gözetilmesinin önemli olduğunu duyurmak isterim. Kamuoyuna bu anlamda bir vicdan çağrısı yapmak isterim."

“ŞİİR GİBİ BİR 5 YIL”

İmamoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: İstanbul’da yeni bir dönemin eşiğindeyiz.Bugünden itibaren, birlikte atacağımız her doğru adım, İstanbul’umuzu çok daha güzel günlere, çok daha hızlı taşıyacak. Hep birlikte, uzlaşıyla atacağımız her doğru adım, şehrimizin ve ülkemizin bütünlüğünü, kardeşliğini pekiştirecek. İstanbulumuzun hem Ortadoğu hem de Balkan coğrafyası için çok önemli bir merkez, örnek bir coğrafya olduğu ortadadır.

Bu bilinçle hareket etmeliyiz. İstanbul’a aynı zamanda  insanlık için de çok önemli ve değerli merkezdir. Bu bilinçle, başta Gazze’de sürmekte olan insanlık dramının bir an evvel sona ermesini temenni ediyor, İstanbul’un kalbinin mazlumlarla attığını belirtmek istiyorum. Bölgemizde ne yazık ki artmakta olan gerilimlerin ve çatışma ortamının bir an evvel bitmesini temenni ediyorum. 16 milyon hemşerimizin ve 86 milyon vatandaşımızın gözleri önünde sergileyeceğimiz demokrasi düzeyiyle herkes için örnek ve umut olmayı başarabiliriz.

Hep birlikte, İstanbul’a şiir gibi, rüya gibi bir 5 yıl yaşatabilir, İstanbulluların gönlünde çok müstesna bir yere sahip olabiliriz.  Bu umut ve heyecanla sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

PARTİ GRUPLARININ YENİ YÖNETİMLERİ

Oturumda siyasi parti gruplarının yeni yönetimleri de belli oldu. CHP Grup Başkanvekilliğine Ülkü Sakalar getirildi. Böylece meclis tarihinde ilk kez bir kadın, grup başkanvekili oldu.

CHP Grup Sözcülüğüne de önceki dönemde de meclis üyesi olan Gencay Özcan getirildi.

Önceki dönemde AK Parti Grup Başkanvekili olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun yeni dönemde görevi sona erdi.

AK Parti’nin yeni grup başkanvekili önceki dönemde meclis 1. Başkanvekili olan Zeynel Abidin Okul oldu. Grup sözcüsü ise değişmedi ve Murat Türkyılmaz görevine devam etti.

Kaynak: Haber Merkezi