Kızıldeniz gerilimi sürüyor... ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen'de Husilerin kontrol ettiği bölgelerde fırlatılmak üzere hazırlanan 4 gemisavar seyir füzesinin imha edildiğini duyurdu.CENTCOM'dan yapılan açıklamada, 'ABD kuvvetleri 4 Şubat'ta saat 10:30'da Kızıldeniz'deki gemilere fırlatılmak üzere hazırlanmış olan dört adet gemisavar seyir füzesini vurdu. ABD kuvvetleri füzeleri Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit etmiş ve bunların bölgedeki ABD Donanması gemileri ve ticari gemiler için yakın bir tehdit oluşturduğunu belirlemiştir. Bu eylemler seyrüsefer özgürlüğünü koruyacak ve uluslararası suları ABD Donanması gemileri ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir' denildi.

HUSİLERDEN MESAJ

Avrupa Birliği'nin (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz'deki ticari yük gemilerini Husi füze saldırılarından korumak üzere görevlendirilen deniz misyonunun şubat ayı ortasında başlatılmasının planlandığını duyurmuştu.

AB üyelerinden İtalya'nın da bu misyona katılabileceği belirtilmişti. İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto , AB'nin İtalya'dan Kızıldeniz'deki Aspides operasyonunun Kuvvet Komutanlığını (operasyona katılan deniz unsurlarını gemiden komuta edecek komutanı) üstlenmesini istediğini söylemişti.

İran destekli Husilerden gözdağı niteliğinde bir açıklama geldi.

La Repubblica gazetesine konuşan üst düzey Husi yetkililerinden Muhammed Ali el-Husi, İtalya'nın İsrail-Filistin çatışmasında tarafsız olması ve Gazze'ye yönelik saldırıların durması için İsrail'e baskı yapması gerektiğini söyledi. Husi yetkilisi, bunun bölgede barışın sağlanmasının tek yolunun olduğunu ifade etti.

İtalya'nın, Yemen'e yönelik saldırılara katılması halinde hedef haline geleceğini de sözlerine ekledi.