Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyonda yaptığı açıklamada, Kızıldeniz ve Umman Denizi’nde üç askeri operasyon gerçekleştirdiklerini duyurdu. Seri, operasyonların "Filistin halkına yönelik zulmün zaferi ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarına karşılık" olarak yapıldığını belirtti.

Seri, Umman Denizi'nde Verbena adlı gemiyi balistik füzeyle vurduklarını ve geminin ateş aldığını ifade etti. Ayrıca, Kızıldeniz'deki SeaGuardian ve Athena adlı gemilerin de balistik füzeler ve insansız hava araçları (İHA) ile vurulduğunu açıkladı. Seri, bu gemilerin sahip olduğu kuruluşlar hakkında ise bilgi vermedi.

Askeri sözcü, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları durmadıkça ve Filistin halkına uygulanan abluka kaldırılmadıkça bu tür saldırıların devam edeceğini vurguladı.

Kızıldeniz'deki Durum

Yemen'de İran tarafından desteklenen Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına İHA'lar ve füzelerle saldırılar düzenliyor. Bu eylemler sonucunda birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te, Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adı altında çok uluslu bir "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı. Bu operasyona çeşitli ülkeler katılım gösterdi.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi kontrolündeki bölgelere yönelik saldırıları üzerine, Husiler bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını ilan etti.

Kaynak: AA