Husi güçlerine bağlı el-Mesire televizyon kanalının duyurduğu saldırı sonrasında, havalimanında meydana gelen hasar ve olası kayıplara dair detaylı bilgi verilmedi. Henüz ABD veya İngiltere tarafından bu saldırıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Hudeyde Havalimanı, Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 10 yıldır faaliyet göstermiyor ve iç ve dış hatlara yönelik 3 kilometrelik bir pist ile önemli bir noktayı temsil ediyor.

Bu olay, Yemen'deki deniz ticaretine yönelik de endişeleri artırıyor. Husilerin, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyması ve bazılarına saldırılar düzenlemesi, Kızıldeniz'deki deniz trafiğini etkileyerek uluslararası güvenliği tehdit ediyor. ABD önderliğindeki "Refah Muhafızı Operasyonu" gibi çok uluslu deniz görev güçleri, bölgedeki deniz ticaretini korumak için önlemler almaya devam ediyor.

Husilerin, ABD ve İngiltere'nin kontrolünde bulunan bölgelere saldırmaları durumunda bu iki ülkenin gemilerini hedef alacaklarını açıklamaları, bölgedeki gerilimi artırabilecek potansiyel bir tehdidi işaret ediyor. Bu gelişmelerin bölgedeki istikrarı ve güvenliği daha da zorlayabileceği endişesi taşınıyor.

Kaynak: AA