Hollanda'nın Danıştay'ından yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet ve Güvenlik Bakanlığına bağlı İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Eric van der Burg, Aralık 2023'te, Gazze'deki "durumun belirsizliği" ve "kalıcı bir siyasetin olmaması" gerekçesiyle Filistinlilerin sığınma başvurularını durdurma kararı almıştı.

Danıştay, Bakan van der Burg'un Gazze'deki durumu yeterince değerlendirmediğini ve kararının yeterince kanıtlanmadığını belirtti. Mahkemeye başvuran bazı Filistinliler, Gazze'deki mevcut koşulların "güvenli, geçici ve belirsiz olmadığını" iddia ettiler.

Bu gerekçeler doğrultusunda Danıştay, Hollanda hükümetinin Filistinlilerin durdurulan sığınma başvurularını yeniden işleme alması gerektiğine karar verdi. Açıklamada, bu kararın ülkeye sığınma başvurusu yapmış ve başvurularının işleme alınmasını bekleyen tüm Filistinliler için önemli olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca, Filistinli sığınmacılar, başvurularının değerlendirilmesi sürecinde, Hollanda'da altı ay kalabilecek ve bu süre boyunca barınma hakkı da dahil olmak üzere bazı haklara sahip olacaklar.

Kaynak: AA