İbranice yayın yapan "Walla" internet sitesinde yer alan habere göre, isimleri açıklanmayan güvenlik kaynakları, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın İsrail'in beklenmedik ve büyük bir saldırı başlatmasından korktuğunu ve bu nedenle önleyici bir saldırı düzenlemeyi düşündüğünü öne sürdü.

MAVİ HAT'TA ARTAN GERGİNLİK

Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışmalara girdi. İsrail ile Lübnan arasındaki "Mavi Hat" olarak bilinen sınır hattında son haftalarda gerginlik artıyor.

İSRAİL'İN LÜBNAN'A OLASI SALDIRI PLANI

İsrail ordusu, 18 Haziran'da Lübnan'a yönelik olası bir saldırıya ilişkin "operasyonel planı" onayladığını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, 21 Haziran'da yaptığı açıklamada, Hizbullah'ın İsrail topraklarına ve vatandaşlarına yönelik saldırılarına izin verilemeyeceğini ve gerekli kararların yakında alınacağını ifade etti.

Güvenlik kaynaklarının "Walla" internet sitesine yaptığı açıklamalara göre, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İsrail'in güney Lübnan'a büyük bir saldırı düzenlemesinden endişe duyuyor. Bu korku nedeniyle, Nasrallah'ın İsrail'e karşı önleyici bir saldırı düzenlemeyi düşündüğü belirtiliyor.

SINIRDA GERİNLİK VAR

Gazze'deki çatışmalar devam ederken, Lübnan sınırındaki bu gerginlik, bölgedeki durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Hem İsrail hem de Hizbullah arasında artan bu gerilim, bölgesel istikrarı tehdit ediyor.

ABD'NİN ENDİŞESİ

ABD, Hizbullah'ın olası bir savaş halinde İsrail'in Demir Kubbe Hava Savunma Sistemleri'ni alt edebilmesinden endişeli.

ABD basınına konuşan Amerikalı yetkililer, Demir Kubbe'nin Hizbullah'ın füze ve insansız hava araçlarından oluşan geniş cephaneliğine karşı savunmasız olabileceğini söyledi.

Habere göre, aynı endişeyi taşıyan İsrailli yetkililer ABD'ye, Hizbullah'a karşı olası bir çatışmaya hazırlık amacıyla Gazze'nin güneyindeki kaynaklarını İsrail'in kuzeyine kaydırmayı planladıklarını iletti.

Kaynak: AA