ZAMANLA TERK ETMEYE BAŞLADILAR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin en az nüfusuna sahip yerleşim yerleri arasında bulunan Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Kalfalar köyü, 1970 yılında Gediz'de yaşanan depremin ardından göç vermeye başladı. Deprem sonrasında köy sakinlerinin bir kısmı, 3 kilometre uzaklıktaki Örencik köyüne yapılan deprem evlerine yerleşirken, bir kısmı da zamanla başka bölgelere göç etti.

87 yaşındaki İbrahim Elaslan eşi Naime Elaslan'ın 28 Ekim 2020 yılında vefat etmesi üzerine, 4 çocuğu ve 11 torunu da başka yerlere taşınan 87 yaşındaki İbrahim Elaslan, köyde tek başına kaldı. Yaklaşık iki yıldır köyde tek başına ikamet eden Elaslan, kendi ihtiyaçlarını kendisinin karşıladığını, köyün boş sokaklarında dolaşıp camiyi cemaatsiz bırakmadığını, bahçe işleriyle vakit geçirdiğini ve köyde tek yaşamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

8754625

'KALFALAR'I BEN TEMSİL EDİYORUM' 

Köyde son 10 yıldır kimsenin kalmadığını, eşinin de vefatıyla yalnız yaşamaya başladığını belirten Elaslan, "Pazara gittiğimde bana nereli olduğumu soruyorlar. Ben de Kalfalarlıyım, orayı ben temsil ediyorum, diyorum. Bana inanmıyorlar. Kalfalar'da kimse yok, tek başına yaşanılır mı, diye soruyorlar. Ben de tek başıma yaşamayı seviyorum cevabını veriyorum." ifadelerini kullandı. 

'BURADA MUTLUYUM' 

Elaslan, bütün zorluklara rağmen yalnız olmaya alıştığını belirterek, "Yemeğimi kendim yapıyorum, çayımı demliyorum. Bazen de çocuklarımın getirdiği yemekleri yiyorum. Çocuklarım, beni yaşadıkları ilçeye götürmek istiyor ama ben burada mutluyum." diye konuştu. 

'EŞİMİN YOKLUĞUNU HER ZAMAN HİSSEDİYORUM' 

Bazı günler ihtiyaçlarını almak için köyün yakınındaki Çavdarhisar ilçesindeki pazara ve Örencik köyüne gittiğini anlatan Elaslan, şu şekilde konuştu: 

"Canım sıkıldığında arabama binip alışveriş yapıyorum. Örencik köyüne gidiyorum, kahvehanede çay içiyorum, tanıdıklarla sohbet ediyorum. Eşimin Örencik'teki mezarını da sık sık ziyaret ediyorum. Onun yokluğunu her zaman hissediyorum. Onun kullandığı evdeki eşyaları hiç kaldırmadım. Her zaman onu hatırlıyorum, çok kıymetli bir kadındı. Akşam olduğunda ise yine evime dönüyorum. Bazen Örencik'teki oğluma da misafir oluyorum. Diğer çocuklarım ise farklı illerde yaşıyor."

Yaşlı adam, köyünü ve evini ölene kadar terk etmeyeceğinin altını çizdi. 

8754632

'KÖYDE SADECE BİR HANE KALDI' 

Kalfalar köyü, seçimlerde sandık kurulmadığı için 2019 yılında Örencik köyü muhtarlığına bağlandı. Örencik köyü muhtarı Ahmet Açar da 1970'li yıllarda köyde 100 hanenin olduğunu belirterek, "Artık İbrahim amca dışında kimse kalmadı. Hanelerin çoğu da yıkık. Birkaç evde zaman zaman gelip kısa dönem kalanlar oluyor. Köyde sadece bir hane kaldı." ifadelerini kullandı.