Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, yemekhanede verilen öğle yemeği ücretlerinin Yemek Servisi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği belirtildi. Şu anki öğle yemeği maliyetinin 100 TL civarında olduğu ve bu rakamın piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebileceği ifade edildi. Yemek hizmetinin, devlet katkısı ve memur katkısı alınarak verildiği açıklandı. 4/D kapsamında görev yapan daimi işçilere ise günlük net 143,69 TL yemek ücreti nakit olarak ödendiği bildirildi.

"İddialar Gerçek Dışı"

Açıklamada, "Görüldüğü üzere, devletin yemek yardımı olarak vermiş olduğu ücretin altında bir rakam işçi personelden tahsil edilmektedir. Bu itibarla, işçilere, üst düzey yöneticilerden daha yüksek fiyata yemek verildiği iddiası, gerçek dışıdır" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, haberde iddia edildiği gibi üst düzey yöneticiler için farklı bir yemek menüsü hazırlanmadığı, Başkanlık Merkez Teşkilatındaki tüm personel için tek menü verildiği vurgulandı.

"Diğer Kamu Kurumlarında da Benzer Uygulamalar Var"

Açıklamada, diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalar incelendiğinde, haberin ne kadar yanlış ve gerçeklerden uzak olduğunun açıkça görüleceği belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm personelin aynı menüden yemek yediğini ve iddiaların asılsız olduğunu belirterek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bu açıklamanın yapıldığını duyurdu.

Kaynak: İHA