Yemen'de kolera vakası  her geçen gün artıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yemen'de 2024'ün başından bu yana 63 binden fazla kolera vakasının tespit edildiğini açıkladı. MSF'nin yazılı açıklamasında, Yemen'de toplam 22 kentin bulunduğu ve bu kentlerden 20'sinde kolera vakalarında ciddi bir artış yaşandığı belirtildi.

Yerel makamların verilerine göre, yılın başından 31 Mayıs'a kadar ülkede 63 binden fazla kolera vakası görüldüğü kaydedildi.

KOLERA VAKALARINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANIYOR

Yemen'de yaklaşık 10 yıldır süren iç savaş nedeniyle, dünyanın en kötü krizlerinden biri yaşanmaya devam ediyor, insani koşullar ve sağlık hizmetleri açısından büyük bir zorlukla karşı karşıya kalınıyor. Savaşın etkisiyle ülkede birçok salgın hastalık yayılırken, 2024'ün başından itibaren kolera vakalarında da büyük bir artış yaşanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Yemen'deki sağlık tesislerinin yalnızca yüzde 51'i tam olarak çalışır durumda ve yüzde 36'sı sınırlı hizmet sunabiliyor.

Kolera salgını, dünya genelinde özellikle Afrika ülkeleri ve çatışma bölgelerinde, hijyenik su ve gıdaya ulaşımın kısıtlı olması nedeniyle hızla yayılmaya devam ediyor.

Özellikle 11 Afrika ülkesinde kolera hastalığının ciddi seviyelere ulaştığı bilinmektedir.

Kaynak: AA