HBB’nin şehrin geçmişinin geleceğe taşınması amacı ve “Hatay’ın tarihi burada yazılır” sloganı ile kente kazandırdığı Kent Arşivi binası, 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen yıkıcı depremlerde ağır hasar aldı.

Hatay Kent Arşivi kütüphanesinde Osmanlı Dönemi’ndeki Hatay’a ait 120 bin adet belgenin dijital görüntüleri, Hatay’ın köklü ailelerinin mirası olan 250 adet Osmanlıca nadir kitap ve depremde vefat eden meşhur Hatay araştırmacısı Mehmet Tekin’in bağışladığı 3000 adet telif eser bulunuyordu.

HATAY'DA KENT ARŞİVİ KÜTÜPHANESİ AÇILDI - Medya Hatay

HBB EKİPLERİ TARAFINDAN KURTARILDI

 “Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Cami’nin yanında yer alan tarihi Kuseyri Konağı’nda 2021 yılında hizmete başlayan arşivde yer alan eserlerin büyük bölümü HBB ekiplerinin hassas çalışmaları ile kurtarıldı. HBB kültür yayınlarının da yer aldığı eserler belediye ekipleri tarafından tek tek paketlenerek muhafaza altına alındı.

TÜRK TARİH KURUMU’NDA MUHAFAZA EDİLECEK

Hatay’ın köklü ailelerinin mirası olan 250 adet Osmanlıca nadir kitap ile ilgili Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Semiramis Kuseyri, Ferhan Kuseyri ve Aliye Kuşçu tarafından bağışlanan bazı nadir eserlerin gerekli yazışmalar yapılarak Türk Tarih Kurumu’nda muhafaza edilmesine karar verdi.

HATAY KENT ARŞİVİ” EXPO HBB YERLEŞKESİNDE KISMEN HAYATA GEÇİYOR

Tarih Uzmanı, Hatay Kent Arşivi Kurucu Müdürü Dr. Ahmet Acar konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Depremden önce son 1 yıldır kütüphanemizi YKS ve KPSS hazırlık öğrencilerinin kullanımına da açmıştık. Öğrencilerimiz sabah 7.00’den akşam 23.00’e kadar burada çalışmalarını gerçekleştiriyordu. Hatay’a dair ne kadar eser varsa Kent Arşivi’nde toplamaya başlamış ve binlerce esere ulaşmıştık. Eserleri çok özenli çalışarak kurtarabildiğimiz için mutluyuz.  Binamız tamamlandığında tekrar hizmete açacağız.” dedi.

Birçok öğrenci ve akademisyenin faydalandığı kütüphane EXPO HBB Yerleşkesi Hortikültür alanında kısmen hizmet vermeye başladı.

HBB, Hatay’ın tarihine ışık tutacak binlerce eseri enkazlardan kurtardı HBB, Hatay’ın tarihine ışık tutacak binlerce eseri enkazlardan kurtardı

Kaynak: HABER MERKEZİ