Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbirler geliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, hastanelerde yaşanan randevu aksaklıklarının ve kapasite sorunlarının önemli bir konu olduğunu vurguladı. MHRS üzerinden randevu alındığını hatırlatan Koca, bu konudaki sıkıntıların farkında olduklarını ve hastane yöneticilerinin bu konuda yoğun çalıştığını belirtti.

BİR AYDA 2 KEZ RANDEVUYA GİTMEYENE KÖTÜ HABER

Bakan Koca, bir ay içinde tedbirlerin kademeli olarak hayata geçirileceğini ve yaptırımların artırılacağını belirterek, bu süreçte sorun yaşanan branş ve hastaneleri incelediklerini ifade etti. Randevu alıp gelmeyenlerin sayısının önemli olduğunu belirten Koca, son zamanlarda bu sayının azalması için çeşitli kısıtlamalar getirildiğini ancak bu kısıtlamaların yeterli olmadığını söyledi.

ONAY VERMEYENİN RANDEVUSU BAŞKA KİŞİYE VERİLECEK

Randevu alan kişilerin son dakikada iptal etmesi durumunda oluşan atıl kapasiteyi önlemek için yeni bir onay mekanizması getireceklerini aktaran Koca, bu onayı vermeyen randevuların başka bir kişiye verileceğini ifade etti. Bu sayede atıl kapasitenin verimli bir şekilde kullanılacağını belirten Koca, uygulamanın yüzde 20 kapasite artışına denk geleceğini söyledi.

81 MİLYON RANDEVU SON DAKİKALARDA İPTAL EDİLDİ

Bakan Koca şöyle konuştu, "Randevu alıp gelmeyenlerin 15 gün içinde yeniden randevu almasını kısıtladık. Bu durum randevu sadakat oranını artırdı. Ancak, randevu alanların son dakikaya kadar randevu iptal edebilmesi mümkündü. Son anda da olsa randevusunu iptal edenler kısıtlanmıyordu. Bu durumda kısıtlı duruma düşmemek için randevusuna gelmeyecekse bile son anda iptal edenlerin oranında artış oldu. Bu durumda o kapasite yine kullanılamaz durumda kalıyor. 25 milyon tekil vatandaş, 81 milyon randevusunu son dakikalarda iptal etmiştir. Bu boşluklara yeni randevu veremediğimiz için 17 milyon randevu kapasitesi atıl kalıyor. Buna atıl kapasiteyi kullanabilmek için “randevuma geleceğim” onayı alacağız. Randevu sahiplerinin bu onayı randevudan önceki gün 23.59’a kadar vermesi gerekecek.Onaylanmamış randevular için yerine bir başkasına randevu vereceğiz. Böylece son dakika iptalleri ile oluşan atıl kapasiteyi verimli şekilde kullanacağız. Bugünkü verilere göre %20 kapasite artışına karşılık geliyor. Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek.

15 GÜN BOYUNCA TÜM BRANŞLARDA RANDEVU VERİLMEYECEK

Ayrıca, randevu alan ancak gelmeyen kişilerin aynı branşta başka bir sağlık tesisine müracaat edemeyeceğini ve mükerrer randevu alamayacaklarını belirten Koca, yakında devreye girecek yöntemle ikinci kez randevuya gelmeyenlerin 15 gün boyunca bütün branşlara randevu alamayacaklarını açıkladı. Uygulamanın ilerleyen zamanlarda ilave tedbirlerle destekleneceğini vurguladı.

Bakan Koca bir önceki yıl randevu alıp gelmeyenlerin sayısı 23 milyon iken bu yılın 3 aylık döneminde 6 milyon kişi olduğunu belirtti.

Kaynak: AA