Hamas'ın yaptığı açıklamada, İsrail'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne meydan okuyarak Refah'ın batısındaki yerinden edilmiş Filistinlilere yönelik saldırılarına dikkat çekildi. Hamas, bu durumda dünyanın hukuki ve ahlaki bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Açıklamada, uluslararası toplumun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in uluslararası kanunları ihlal etmesini durdurmak için net ve kesin kararlar alması gerektiği ifade edildi. Kadın, çocuk ve yaşlıların korunması çağrısında bulunulan açıklamada, Siyonist liderlerin ve savaş suçlularının devam eden saldırılar nedeniyle hesap vermesi gerektiği belirtildi.

Son 3 haftada Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarının bombalanması sonucu yaşanan vahşi cinayetlerin hatırlatıldığı açıklamada, İsrail ordusunun bu saldırılarında ölenlerin sayısına dikkat çekildi. Özellikle 26 Mayıs'ta Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarının bombalanması sonucu birçok sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Gaza Şeridi'ne yönelik saldırılarda ise 15 binden fazla çocuk ve 10 binden fazla kadın olmak üzere toplamda 36 binden fazla Filistinlinin öldüğü ve 81 binden fazla kişinin yaralandığı ifade edildi.

Kaynak: AA