Hamas'ın Mısır ve Katar tarafından sunulan ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurmasının ardından, Gazze Şeridi'nde halk sevinç gösterisi düzenledi. Deyr El Balah kentinde, yerlerinden edilmiş yüzlerce Filistinli sokaklara çıkarak, sloganlar atarak ateşkes haberini kutladı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, Mısır ve Katar'ın sunduğu Gazze Şeridi'ndeki ateşkes teklifinin kabul edildiği belirtildi. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin, Katar Başbakanı Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani ve Mısır İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Hamas'ın ateşkes anlaşmasını onayladığı duyuruldu.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrailli yetkililer Hamas'ın ateşkes yanıtını arabulucular vasıtasıyla aldı ve şu anda bu yanıtı incelediği bildirildi. Haberlere göre, İsrailli yetkililer, Mısır ve İsrail'in 10 gün önce üzerinde anlaştığı ve o zamandan bu yana dolaylı müzakerelerin temelini oluşturan teklifin, Hamas'ın kabul ettiği ateşkesle aynı olmadığını ifade ettiler. İsrailli bir yetkili, Hamas'ın kabul ettiği teklifin, İsrail'in kabul edemeyeceği "geniş kapsamlı" sonuçları içeren Mısır teklifinin "yumuşatılmış" versiyonu olduğunu belirterek, "Bu, İsrail'i anlaşmayı reddeden taraf gibi göstermeyi amaçlayan bir hile gibi görünüyor" dedi.

Hamas ateşkesi kabul etmişti! İsrail saldırıları sürdürüyor Hamas ateşkesi kabul etmişti! İsrail saldırıları sürdürüyor

Kaynak: İHA