Yıllardır sabırsızlıkla bekledikleri an geldi ve hacı adayları kutsal topraklara yolculuklarına başladı. Türkiye genelinde yaklaşık 50 ilden 83 bin 430 hacı adayı bu yıl hac farizasını yerine getirmek üzere yola çıktı. İzmir'den ilk kafile, dualarla uğurlandı ve Ankara'daki ilk kafile de saat 11.35'te Medine'ye hareket etti.

Hacı adayları, aileleri ve sevdikleriyle birlikte İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde toplandı. Uğurlama sırasında duygusal anlar yaşandı ve aileler, hacı adaylarına huzurlu bir hac yolculuğu diledi.

İzmir 2. Kafile Başkanı Buca İlçe Müftüsü Kemal Demirel, din görevlileri ve kafile başkanları olarak hacı adaylarına en iyi şekilde rehberlik etmek için hazır olduklarını belirtti. Kafilede toplam 280 hacı adayı bulunduğunu söyleyen Demirel, "Allah sağlıkla, afiyetle gidip gelmeyi nasip eylesin inşallah. İlk durağımız Medine olacak. Orada 4-5 gün kaldıktan sonra Mekke'ye geçmiş olacağız. Yolculuğun heyecanını taşıyoruz. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin." dedi.

58 yaşındaki Cengiz Polat, eşiyle birlikte hac vazifesini yerine getirmek için 7 yıldır beklediğini söyledi. "Rüyalarımıza giriyordu, Allah bize de nasip etti. Cenabıallah'ın evine gidiyoruz. Gazze'deki, Türkiye'deki kardeşlerimize, tüm Müslüman alemine dua edeceğiz." diye konuştu.

Hacca gitmek için 12 yıldır bekleyen 63 yaşındaki Sabahat Doğantay da duygularını paylaştı ve "Çok mutluyum, isteyen herkese nasip olması temennisinde bulunuyorum." dedi.

İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı'nın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ve yapılan dua sonrasında, hacı adayları aileleriyle vedalaşarak Medine'ye doğru yola çıktı. Kutsal topraklara yapılan bu yolculuk, hacı adayları için manevi bir dönüm noktası ve büyük bir mutluluk kaynağı oldu.

Kaynak: istiklal.com.tr