2024 yılı için belirlenecek asgari ücret görüşmelerine henüz başlanmamışken Türk_İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bakan Işıkhan'ın yılda bir kez zam yapılacağına dair açıklamasına tepki göstererek 'Asgari ücret zammı senede bir olacağına, hiç olmasın zam yapmayın' dedi.

Milyonlarca işçi yeni yıl itibari ile verilecek asgari ücreti merak ediyor. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücrete yılda bir kez zam yapılacağını açıklamasına tepkiler sürerken bir tepki de TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan geldi.

'BU ÜCRET GEÇİM ÜCRETİ OLDU'

24. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan iktidara yakınlığıyla bilinen Türk-İş'in Genel Başkanı Ergün Atalay 'Yıllardır asgari ücret görüşmelerine arkadaşlarımız katıldı. 12 kalemi ilgilendiriyor. Bu ücret başlangıç ücreti. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret geçim ücreti oldu. Bakan bu sene bir defa olacak diyor. Hiç olmasın, zam da yapmayın para da vermeyin' dedi.

'CAMBAZ OLSANIZ 11 BİN 400 TL İLE GEÇİNEMEZSİNİZ'

Atalay 'O masada iki gün sonra 4 tane işçi oturacak. Bu paralara nasıl geçinemeyeceklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 400 TL'yle bir hafta geçinemezsiniz ya. Burada ne söylediysem orada da aynısını söylerim. Bu mesele hepimizin meselesi. 8 milyon asgari ücretli bu ülkenin en büyük sözleşmesi. Bizim için fark etmiyor. Onlar da komşularımız, arkadaşlarımız. Başlarını aşağı eğme lüksümüz yok' ifadelerini kullandı.

Atalay son olarak 'Ülkeyi yönetenlere bizi görmemezlikten gelmeyin diyorum. Bizi yok saymayın. 3 gün sonra oturduğunuz koltuklarda işçiler oturur. Bazı bürokratlar ben devletin sahibiyim zannediyor. Herkes için geçici bu iş.' dedi.

"İŞ KAZASI DEĞİL, İŞ CİNAYETİ"

Atalay, her gün ortalama 3 işçinin iş kazaları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, 'Soma, Ermenek, Maraş, Siirt, yakın zamanlarda da Amasra var. Hepsinde A'dan Z'ye neler olduğunu biliyorum. Buradan Anayasa Mahkemesi'ne sesleniyorum. Soma'da 301 tane arkadaşımız iş kazası falan değil, iş cinayeti nedeniyle hayatını kaybetti. 20 yıllık Çin maskesi kullanıyorlardı. Bu dosyada da yer alıyor. Onun için Anayasa Mahkemesi'nin adil bir karar vermesini istiyorum' dedi.