Kocaeli'nin Körfez ilçesinde görevli Metin Özcan isimli hoca katıldığı mevlid töreninde ''islam alimleri asıldı, hilafet kaldırıldı, medreseler kapatıldı' şeklindeki ifadeleri sonrası mevcut eğitim sistemini eleştirmesi nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ile 'Atatürk'e hakaret' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

ÖNCE SERBEST KALDI, İTİRAZ SONRASI TUTUKLANDI

Tepkilerin ardından gözaltına alınan imam Metin Özcan, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcısı ise bu karara itiraz etti. İtiraz üzerine yeniden değerlendirme yapan mahkeme, Metin Özcan'ın tutuklanmasına karar verdi. Özcan, tutuklanarak Kandıra cezaevine gönderildi. Bu arada Körfez İlçe Müftülüğü de imam hakkında idari soruşturma başlattı.

Yaşanan haksız gelişme sonrası Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül'den açıklama geldi. Celaleddin Gül niyet okuma yapılarak mevcut kanuna muhalefetten tutuklanması kabul edilemez dedi.

Gül, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

Kocaeli Körfez ilçesinde görev yapan Metin Özcan Hocamız bir mevlid töreninde 'islam alimleri asıldı, hilafet kaldırıldı, medreseler kapatıldı' şeklindeki ifadeleri ve mevcut eğitim sistemini eleştirmesi nedeniyle 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' ile 'Atatürk'e hakaret' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DİN GÖREVLİLERİ YEMEK TARİFİ Mİ ANLATACAK?

Mil-Diyanet Sen olarak uzun zamandan beri bu tehlikeli sürece dikkat çekmiş ve yetkilileri uyarmıştık. Bir din görevlisi tarihten örnekler veremeyecek ise, bozuk eğitim sistemini eleştiremeyecek ise, manevi tahribattan söz edemeyecek ise, yozlaşan ahlaktan, aileyi ve toplumu ifsat eden LGBT sapkınlığından, dizi ve sinema sektöründe yaşanan rezaletlerden bahsedemeyecek ise… Peki din görevlisi cami cemaatına, çocuklara ve gençlere ne anlatacak? Yemek tarifi mi yapacak?

5816 SAYILI 'ATATÜRK'Ü KORUMA' KANUNU CAN YAKMAYA DEVAM EDİYOR

1951'den beri yürürlükte olan ve Dünyada bir benzeri bulunmayan 5816 sayılı 'Atatürk'ü Koruma' kanunu mağdur üretmeye ve can yakmaya devam ediyor.

Hocamızın yaptığı konuşmada Atatürk'ün adının geçmemesine rağmen adeta niyet okuyuculuğu yapılarak mevcut kanuna muhalefetten tutuklanmıştır. Hocamız yalnız değildir. Sürecin takipçisiyiz.