Gusül abdesti, boy abdesti olarak da bilinmektedir. Gusül, İslam dininde bir dini gereklilik olarak vücudun tamamen yıkanmasıdır. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı guslü; kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkama olarak tanımlanır. Gusül abdestine dair bazı detaylar da vatandaşların aklını kurcalıyor. Peki “Gusül abdesti normal abdest yerine geçer mi? Gusül abdestiyle namaz kılınır mı?” İşte Gusül abdestine dair ayrıntılar…

GUSÜL ABDESTİ NASIL KILINIR?

Gusül abdesti nasıl alınır? sorusu vatandaşların sık sık araştırdığı konuların başında geliyor.

Gusül abdesti ağza su alıp boğaza kadar çalkalanır. Buruna su çekmek ve bütün vücudu hiç kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. Guslün bu farzlarından başka bir de sünnetleri bulunmaktadır.

Guslün sünnetleri de şöyle alınır; Gusül almak isteyen kimse niyet ederek besmele çekilir. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset var ise o temizlenir, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su verilir, iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdest sonlanır. Sonra da vücudunun her tarafını iyice yıkar. Eğer abdest alınan yerde su birikiyorsa, en son da ayaklarını yıkayıp gusül tamamlanır.

GUSÜL ABDESTİ NORMAL ABDEST YERİNE GEÇER Mİ?

Gusül, abdesti de içerdiğinden abdesti bozacak bir durum meydana gelmedikçe daha sonra ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Zira Hz. Âişe, Resûl Ekrem’in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivayet edilir.  

GUSÜL ABDESTİYLE NAMAZ KILINIR MI?

Gusül abdesti ile namaz kılınır mı sorusu sık sık gündeme gelmektedir. Öncelikle bu soruya şöyle yanıt verilir; Gusül abdesti aynı zamanda bizim namaz abdesti, küçük abdest olarak da tabir edilen abdest yerine de geçer. Gusül abdestinde biz vücudumuzu baştan aşağıya kadar yani tamamen hiçbir kuru yer kalmadan yıkanır. Abdestte ise yüz, ayaklar, kollar yıkanır ve baş mesh edilir. Yani gusül alırken aynı zamanda abdestte yıkanılan yerler de yıkanmış olur. Bundan dolayı da o gusül abdestiyle namaz da kılınır, diğer ibadetler de bu şekilde yapılabilir. 

Kaynak: istiklal.com.tr