AB’nin Gürcistan Delegasyonu, X hesabından yaptığı paylaşımda, AB Büyükelçisi Pawel Herczynski'nin başkent Tiflis'te yaptığı açıklamalara yer verdi.

Herczynski, "Maalesef Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci şimdilik durdurulmuştur," diyerek, bu kararın son AB Liderler Zirvesi'nde alındığını belirtti. Ayrıca, AB’nin Gürcistan’a yönelik 2024 yılı için planlanan 30 milyon avroluk mali yardımın da dondurulduğunu ve durumun kötüleşmesi halinde daha fazla tedbirin alınabileceğini söyledi. Herczynski, AB-Gürcistan ilişkilerinin en düşük seviyede olmasının üzücü olduğunu ifade etti.

"Yabancı etkinin şeffaflığı" yasası, nisan ayında Parlamento’ya sunulmasının ardından Gürcistan’da protestolara yol açmıştı. Bu yasa, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan kuruluşların "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kaydolmalarını ve aksi takdirde para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi tarafından nisan ayında sunulan ve 14 Mayıs'ta Parlamento’da kabul edilen yasa, 18 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili tarafından veto edilmişti. Ancak 28 Mayıs'ta yapılan oylamada 4’e karşı 84 oyla tekrar kabul edilerek vetonun aşılması sağlanmıştı.

Bu yasa nedeniyle AB-Gürcistan ilişkileri gerilmiş ve AB yetkilileri yasanın geri çekilmesi çağrısında bulunmuştu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 24 Haziran’da Gürcü hükümetinin bu politikaları sürdürmesi halinde ülkenin AB üyeliğinin risk altında olduğunu belirtmişti.

Gürcistan, Mart 2022'de AB üyeliği için başvuruda bulunmuş ve Aralık 2023'te aday ülke statüsü kazanmıştı.

Kaynak: AA