İstanbul Bahçelievler'de günlük kiralık bir dairede öldürülen ve cesedi apartman boşluğuna atılan Murat Arpapay cinayetiyle ilgili soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, cinayeti anlatan sanık Muhterem Perçikli, diğer sanıklar tarafından Murat Arpapay ile tanıştırıldığını ve birlikte günlük kiralık daireye gittiklerini belirtti. Perçikli, “Fatih ve Doğan, Murat'a saldırdı. Doğan, bir beze döktüğü eterle Murat'ın ağzını kapattı. Direnince Fatih ve Doğan tarafından darp edildi ve elleri arkadan plastik kelepçeyle bağlandı. Fatih'in elinde şırınga gördüm ve Murat'a enjekte etmeye çalıştı” dedi. İddianamede, 3'ü firari olmak üzere 5 sanık hakkında toplam 36 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 27 Temmuz 2023'te Bahçelievler'de gerçekleşen olay anlatıldı. Merdiven boşluğunda ölü bulunan kişinin Murat Arpapay olduğu, yapılan otopside ellerinin bileklerinden bağlı ve kafa ile sırtında darp izleri olduğu tespit edildi. Güvenlik kameralarında, Arpapay'ın yanında bir kadın ile binaya giriş yaptığı, kadının daha sonra binadan çıktığı, ardından 3 şüphelinin binaya girdiği görüldü. Kadının Muhterem Perçikli olduğu belirlendi.

Sanık Muhterem Perçikli ifadesinde, “Ölen şahsı tanımıyorum. Olaydan bir hafta önce Serpil Demir beni Şirinevler'deki bir kafeye götürdü ve Azad, Fatih ve Doğan ile tanıştırdı. Azad, beni zengin bir erkekle tanıştırmak istediğini söyledi. Birkaç gün sonra Murat ile kafede buluştuk. Azad, Doğan ve Fatih bizi izliyordu. Murat evine gittikten sonra Serpil ve Azad'ın kiraladığı günübirlik daireye gittik. Murat aparta geldiğinde Serpil, Doğan ve Fatih oradaydı. Fatih ve Doğan Murat'a saldırdı. Doğan, beze döktüğü eterle Murat'ın ağzını kapattı. Direnince Fatih ve Doğan darp etti ve ellerini arkadan plastik kelepçeyle bağladılar. Fatih'in elinde şırınga vardı ve Murat'a enjekte etmeye çalıştı. Ben ve Serpil korkarak diğer odaya geçtik. Odadan çıktığımızda Murat hareketsizdi. Fatih ve Doğan 'Birine bir şey anlatırsan sonun böyle olur' dedi. Telefon geldiği için oradan çıkarak işe gittim. Serpil bana adamın öldüğünü ve cesedi merdivenlere bıraktıklarını söyledi. Fatih ve Doğan Kıbrıs'a kaçmıştı ve Azad da Murat'ın evindeki parayı bulmak için gitmişti” dedi.

Sanık Serpil Demir ise ifadesinde, “26 Temmuz günü kiraladığımız daireye gittik. Daha sonra Fatih, Doğan ve Azad geldi. Tatil için Kıbrıs'a gideceklerini söylediler. Eve başka giren olmadı. Saat 20.00 sıralarında Muhterem işe gitmek için çıktı. Ben de Fatih ve Doğan ile saat 04.30'da evden ayrıldım. Murat Arpapay'ın nasıl öldüğünü görmedim. Konuyla alakam yok” dedi.

İddianamede, şüpheli Fatih Erginoğlu ve Doğan Sarıyıldız'ın 27 Temmuz'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yaptıkları ve haklarında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. Bir diğer sanık Azad lakaplı Ersen Başak'ın Gürcistan'a gittiği ve hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı da ifade edildi.

Tüm sanıkların, Azad lakaplı Ersen Başak'ın talimatıyla plan yaparak Murat Arpapay'ı daireye getirip etkisiz hale getirdikleri ve evini soymak için birlikte hareket ettikleri, olay sonucunda Arpapay'ın ölümüne neden oldukları kaydedildi.

İddianameye göre, Doğan Sarıyıldız, Ersen Başak, Fatih Erginoğlu, Muhterem Perçikli ve Serpil Demir'in 'birden fazla kişi ile konutta yağmaya teşebbüs' suçundan 2 yıl 6 aydan 11 yıl 3 aya kadar, 'olası kastla öldürme' suçundan ise 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianame kapsamında sanıklar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Cinayetten birkaç gün sonra Muhterem Perçikli'nin sosyal medya hesabında, "Ben de istemezdim bu kadar kötü olmayı. Ama insan kırıldığı zaman kaybedecek bir şeyi kalmıyor ve kaybedecek bir şeyi olmayan kadın her şeyi yapabilir" açıklamasıyla bir video paylaştığı ortaya çıktı.

Maktulün annesi Şefika Arpapay'ın avukatı Burak Mert Aktaş, "Murat Arpapay sanıklar tarafından boğularak öldürülmüştür. Suçun doğrudan kast ile işlendiği kanaatindeyiz. Sanıkların tümünün bu suçu birlikte işledikleri ve maktulün ölümü bir tasarlama sürecinin neticesidir. Firari sanıkların yakalanarak adalete teslim edilmesini temenni ediyoruz" dedi.

Avukat Can Akşahin ise, "Planlı bir şekilde işkence ederek kasten öldürme eylemi ortadadır. Mahkemede sanıkların kasten adam öldürme suçundan cezalandırılması için çaba göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA