Güney Kore'nin sınır bölgelerine plastik torbalar, kağıt parçaları ve sigara izmaritleri gibi çöpleri taşıyan 600 balon daha Kuzey Kore tarafından gönderildi. Güney Koreli yetkililer, vatandaşlara şüpheli torbalara dokunmamaları ve güvenlik güçlerine bildirmeleri konusunda uyardı.

Kuzey Kore'nin sınır bölgelerine çöp taşıyan 600 balon daha gönderdiği bildirildi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dün yerel saatle 20.00 itibarıyla gönderilen balonların çoğu ülkenin Gyeonggi eyaletine düştü. Sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşlara, şüpheli torbalara dokunmamaları ve güvenlik güçlerine bildirmeleri yönünde çağrı yapıldı.

Öte yandan, atıkların zehirli kimyasallar içerebileceği şüphesiyle inceleme başlatıldı.

Bu eylem öncesinde Güney Koreli aktivistlerin Kuzey Kore'ye propaganda broşürleri göndermesine misilleme olarak yapılan bu eylem, Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik tarafından "utanç verici, alçakça ve insanlığa karşı bir eylem" olarak kınandı. Güney Kore Birleşme Bakanlığı ise Kuzey Kore'nin "mantıksız" ve "provokatif" eylemlerine karşı sert tedbirler alınacağı uyarısında bulundu.

Kaynak: İHA