Güney Kore, düşük doğum oranlarına karşı önlem almak amacıyla ulusal acil durum ilan etti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, ülkesinin düşük doğum oranlarına karşı önlem almak amacıyla "demografik ulusal acil durum" ilan ettiğini duyurdu. Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre, Başkan Yoon, başkent Seul'ün güneyindeki Seongnam Ar-Ge Merkezi'nde düzenlenen "düşük doğum oranı ve yaşlanan nüfus" konulu toplantıda bu açıklamayı yaptı.

"KAPASAMLI BİR MÜDAHALE ETKİNLEŞTİRECEĞİZ"

Yoon, hükümetin düşük doğum oranıyla mücadele etmek için her türlü çabayı göstereceğini vurgulayarak, "Bugün resmen demografik bir ulusal acil durum ilan ediyorum. Düşük doğum oranı sorunu aşılana kadar kapsamlı bir müdahale sistemini etkinleştireceğiz." dedi.

Başkan Yoon, bu kapsamda iş ve yaşam dengesini sağlama, çocuk bakımını iyileştirme ve daha iyi barınma sağlama gibi üç ana alanda çalışmalar yapacaklarını belirtti. Ayrıca ebeveynlerin üzerindeki eğitim yükünü hafifletmek için çocuk bakımına desteklerin artırılacağını ve ilkokullarda okul sonrası programlarının genişletileceğini sözlerine ekledi.

DOĞUM ORANINDA SON YILLARDA DÜŞÜŞ GÖRÜLMEKTE

Yoon, önlemlerin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için geçici olarak Nüfus Strateji Planlama Bakanlığı'nın kurulacağını da açıkladı. Güney Kore, 2023 yılında doğum oranlarının düşmesiyle birlikte en düşük doğum oranına sahip ülkelerden biri olarak öne çıkmıştı. Güney Kore İstatistik Kurumu'nun 19 Mart'ta yayımladığı verilere göre, ülkedeki yıllık doğum sayısında son yıllarda devam eden bir düşüş eğilimi görülmekteydi.

Kaynak: AA