Çin Sahil Güvenliği, Filipinler'in ikmal gemisinin İkinci Thomas Sığı yakınlarındaki sulara "yasa dışı girdiğini" ve Çin gemilerine tehlikeli bir şekilde yaklaşarak "çarpışmaya sebep olduğunu" açıkladı. Çin tarafından yapılan açıklamada, Filipinler'e ait geminin "Çin tarafının uyarılarını görmezden geldiği" ifade edildi. Çarpışma sonucunda herhangi bir hasar veya yaralanma olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

İKİNCİ THOMAS SIĞI VE BÖLGEDEKİ GERİLİM

Güney Çin Denizi'nde bulunan ve Spratly Adaları'nın bir parçası olan İkinci Thomas Sığı, Filipinler'in kontrolünde olup son dönemde iki ülke gemilerinin sürtüşme yaşadığı bir bölge haline geldi. Pekin yönetimi, resifte karaya oturtulan Sierra Madre savaş gemisinin bölgede yasa dışı bulunduğunu belirterek, geri çekilmesini ve resifin orijinal haline getirilmesini talep ediyor. Çin Sahil Güvenliği, resifteki denizcilere yapılan ikmal seferlerini engellemeye çalışarak gerilimi tırmandırıyor.

SON GERGİNLİKLER VE İDDİALAR

En son yaşanan gerginlikte, Filipinler, Güney Çin Denizi'nde karaya oturan gemisindeki personel için 19 Mayıs'ta havadan atılan yardım paketlerinin bir kısmına Çin tarafından el konulduğunu iddia etmişti. Öte yandan, Çin de bu ayın başında Filipinler'in resif çevresinde Çinli balıkçıların kurduğu ağları kestiğini ve kaldırdığını ileri sürmüştü.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ÜZERİNDEKİ ANLAŞMAZLIK

Güney Çin Denizi, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana bölge ülkeleri arasında egemenlik ihtilaflarının merkezi konumunda bulunuyor. Çin, 1947'de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi'nin yüzde 80'i üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor. Yer altı kaynakları açısından zengin olan bu bölgede, Filipinler'in yanı sıra Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor. Çin'in bölgede ihtilaflı adalarda üsler inşa etmesine ve askeri varlık göstermesine, bölge ülkeleri ve ABD karşı çıkıyor.

LAHEY'DEKİ MAHKEMEDEN "YASAL DEĞİL" KARARI

Lahey'deki Daimi Tahkim Mahkemesi, 2016'da Filipinler'in başvurusu üzerine verdiği kararda, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına hükmetmişti. Bu karar, bölgedeki gerilimlerin azaltılması yönünde önemli bir adım olarak görülse de ihtilaflar devam ediyor.

Kaynak: AA