28 Haziran'da gerçekleştirilen FATF toplantısında alınan karar, ekonomi çevrelerinde geniş yankı uyandırdı. Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, “Türkiye'de son dönemde gri listeden çıkmak için birçok adım atıldı. Gri listeden çıkmak finansal sisteme olan güveni arttıracaktır. İlk etkisini muhtemelen kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin ülke kredi notunu yükseltmesi olarak göreceğiz” dedi.

"ENFLASYONLA MÜCADELENİN ÖNEMİ BÜYÜK"

FATF'nin gri listesinde olmanın ülkenin finansal itibarı üzerinde olumsuz etkiler yarattığını ve yabancı yatırımcıları endişelendirdiğini belirten İstanbul Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Doç. Dr. Batuhan Tufaner, gri listeden çıkmanın kredi notunun yükselmesi için bir adım olabileceğini ifade etti. Ancak, daha yüksek kredi notlarına ulaşmak için rasyonel politikalarla makro göstergelerde daha iyi performans sergilemek gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin mali ve ekonomik politikalarında atılacak adımların uluslararası yatırımcıların güvenini kazanmak için önemli olduğunu belirten Tufaner, enflasyonla mücadelenin bu süreçte büyük önem taşıdığını söyledi.

Gri listeden çıkışın tahvil piyasasında yabancı girişlerini teşvik edebileceğine işaret eden Tufaner, uzun vadeli yatırımların ülkeye çekilmesi için kalıcı ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini belirterek, “Tahvil piyasasında yabancı girişlerini kısmen görsek de uzun vadeli yatırımların çekilmesi için öncelikle enflasyon sorununun kalıcı olarak çözülmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: İHA