İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, göçmen kaçakçılığı organizatörleri ve düzensiz göçmenlere yönelik düzenlenen “KALKAN-22” operasyonlarını duyurdu. 14 ilde gerçekleştirilen bu operasyonlarda 40 kişi yakalandı. Organizatörlerden 37'si tutuklanırken, 3'ünün işlemleri devam ediyor.

Bakan Yerlikaya, operasyonlar hakkında şunları söyledi: "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki; insan kaçakçılığı yaparak ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine asla fırsat vermeyeceğiz. Ülkemizin her bölgesinde kararlılıkla sürdürdüğümüz operasyonlarımız aralıksız devam edecek."

Operasyonlar, Göç İdaresi Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirildi:

  • Kocaeli merkezli operasyonlar: Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Kocaeli, Kayseri, Manisa, Mersin, Eskişehir, Isparta, İstanbul ve Uşak'ta düzenlenen operasyonlarda 25 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı ve tamamı tutuklandı. Ayrıca 86 düzensiz göçmen yakalanarak İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildi ve sınır dışı işlemleri başlatıldı.

  • Hatay merkezli operasyonlar: Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda 7 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, bunlardan 4'ü tutuklandı, 3'ünün işlemleri devam ediyor. Ayrıca 106 düzensiz göçmen yakalandı.

  • Ankara merkezli operasyonlar: Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarda 8 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı ve tamamı tutuklandı.

Operasyonlar sırasında suçta kullanıldığı tespit edilen 14 adet araca ve çok miktarda dövize el konuldu. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri ve Göç İdaresi Başkanlığı personelini tebrik ederek, "Milletimizin duası sizinle" dedi.

Kaynak: istiklal.com.tr