Kayseri'de Suriyeli bir çocuğa Suriye uyruklu bir kişinin istismarda bulunduğu iddiasıyla başlayan olaylar, Suriyelilerin evlerine ve dükkanlarına saldırılar düzenlenmesine, araçlarının yakılmasına neden oldu. Bu olaylar sonrasında can güvenlikleri tehlikede olduğu gerekçesiyle Suriyeliler sokağa çıkamaz hale geldi ve emniyet yetkililerinden yardım istedi. Ancak bazı haberlere göre, şikayetçi olan Suriyelilerin Türkiye'den sınır dışı edildiği iddia edildi.

Göç İdaresi Başkanlığı, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, sadece güvenlik açısından zor durumda olanların başka bir ile nakledildiğini açıkladı.

Açıklamada yer alan detaylar şöyle:

"Bazı haber sitelerinde yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Kayseri’de saldırıya uğradığı için şikayetçi olan Suriyelilerin sınır dışı edileceği” iddiaları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kayseri Selçuklu Mahallesi'nde 01.07.2024 tarihinde meydana gelen olayda, sokaktan geçen Türk vatandaşı şahıslar ile o sırada evinin balkonunda bulunan Suriye uyruklu 15 yaşındaki şahıs arasında sözlü tartışma yaşanmıştır. Bu tartışma neticesinde Türk vatandaşı şahıslar, kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla 05.07.2024 tarihinde Suriyeli şahıstan şikayetçi olmuştur.

Şikayet üzerine hakkında adli işlem tesis edilen Suriyeli şahıs ile ailesinin kaydı, taraflar arasındaki olayların büyümesini önlemek ve güvenlik gerekçesiyle kendi talepleri doğrultusunda farklı bir ilimize alınmış ve nakilleri sağlanmıştır."

Kaynak: istiklal.com.tr