****

Bu zorlu koşullarda, havadan indirilen ve bazen hayatlarına mal olan yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyorlar.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki sahile dökülen yardımlardan bir kısmı denize karışırken, bir kısmı da sahilde toprağa saçılıyor. Bölge halkı, kum ve çakıllar arasına karışmış makarna, pirinç, yeşil mercimek ve diğer bakliyatları toplamak zorunda kalıyor.

Babalar, çocuklarına yiyecek götürebilmek ve ramazan ayında iftarlarını yapabilmek için kumları tarayarak bu gıda maddelerini toplamaya çalışıyorlar. Sahildeki bir baba, yardımların uçağın denize düşmesiyle ulaşılamadığını ve bazı gıda maddelerinin sahile saçıldığını ifade ediyor.

Filistinliler, topladıkları yiyecekleri elekten geçirerek ailelerine götürmeye çalışıyorlar. Ancak, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları, Gazze'de yaşayan 2,3 milyon Filistinliyi açlığa mahkum ediyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, Gazze'deki kıtlık ve yetersiz beslenme nedeniyle ölenlerin sayısı artıyor. BM'nin uyarısına göre, 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya, 1,3 milyon kişi ise acil durumla karşı karşıya.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Bu trajedi, bölgedeki insanların günlük yaşam mücadelesini daha da zorlaştırıyor.

Editör: Ali Özgür UZUN