Siyonist israil’in Gazze’deki katliamı aralıksız devam ederken dünya gündemine ABD’de yaşanan bir olay oturdu. İsrail'in Washington Büyükelçiliği önüne gelerek Gazze'deki katliama tepki gösteren ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell "Soykırıma ortak olmayacağım" diyerek kendini yaktı. Bushnell'in, kendisini ateşe vermesi sosyal medyanın gündemine otururken Gazze’deki vahşete sessiz kalan dünyaya karşı bir isyan olarak olarak değerlendirildi. Bu eylemin dünya genelinde daha büyük kitlesel eylemlere dönüşüp dönüşmeyeceği merak konusu oldu. Ayrıca soykırım destekçisi ABD’nin İsrail politikasında bir değişikliğe gidip gitmeyeceği de yeniden gündeme geldi.

Bebek katili terör devleti İsrail'in Gazze'de uyguladığı soykırımda 143. gün geride kaldı. Siyonist İsrail ordusunun, halkı zorla aç ve susuz bıraktığı abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda can kaybı 30 bine yaklaşırken eli kanlı Tel Aviv yönetimi  bir yandan da Refah’a saldırı planları yapıyor.

GAZZE’DEKİ ZULME TAHAMMÜL EDEMEDİ

Çocuk-yaşlı demeden binlerce masumu katleden katil İsrail’e dünya seyirci kalmış durumda. Eli kanlı Binyamin Netanyahu’nu yönetimine tonlarca silah ve mühimmat desteği yanında maddi destek de sağlayan ABD ise katliamın ortağı konumunda. Bu gelişmeler ışığında dün ABD’de dikkat çeken bir protesto yaşandı. 30 bine yakın masum Filistinliyi katleden İsrail’in zulmüne daha fazla tahammül edemeyen 25 yaşındaki ABD Hava Kuvvetleri askeri Aaron Bushnell, İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yakarak hayatına son verdi.

Eksta

NEFESİ KESİLENE KADAR "FİLİSTİN'E ÖZGÜRLÜK" DİYE BAĞIRDI

İsrail'in Washington Büyükelçiliği önüne yürüyen Bushnell, "Şimdi oldukça şiddetli bir protesto düzenleyeceğim ancak Filistinlilerin işgalcilerin elinde yaşadıkları karşısında benim eylemim çok da büyük bir şey değil." şeklinde konuştu.

Büyükelçiliğin önüne gelen Bushnell, başından aşağı benzin dökerek ve kendisini ateşe verdi. Gazze’de soykırıma ortak olmayacağını söyleyen Bushnell’in son sözleri, ise “Özgür Filistin” oldu.

YENİ BİR PROTESTO DALGASI BAŞLAR MI?

Gazze Şeridi'nde Filistin halkına yönelik siyonist katliamlara ve etnik temizliğe ışık tutmak için Aaron Bushnell’in hayatını feda ettiği eylem dünyada büyük ses getirdi. Filistin yönetimi başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünya ülkelerinden soykırıma karşı yeteri destek alamadığını her seferde dile getiriyor. Başta Avrupa ülkelei olmak üzere ülke başkentlerinde zaman zaman Filistin’e destek yürüyüşleri yapılsa da bu girişimler İsrail’in katliam planında bir değişklik ya da geri adım getirmedi. Yaşanan olaydan sonra ABD kamuoyu Joe Biden yönetiminin eli kanlı terör devleti İsrail’e verdiği koşulsuz desteği yeniden sorgulattı.

“ABD BAHARI” OLUR MU?

Amerikalıların çoğunluğu İsrail’e daha fazla silah verilmesini desteklemiyor ve Gazze’ye insani yardım sağlanması gerektiğini düşünüyor. Kongre’de görev yapan tek Filistinli-Amerikalı olarak Rashida Tlaib, bir anda istenmeyen kişi ilan edildi ve ateşkes talep ettiği için meslektaşları tarafından kınandı. Başta Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen olmak üzere gittiği her coğrafyaya kan ve gözyaşı götüren, ülkeleri işgal ederek sömüren ABD’nin Gazze’deki katliamda tavrı dünya kamuoyunun tepkisini çekti. ABD'nin girdiği savaşların, askeri müdahelelerin Amerika halkına faturası 9 trilyon dolar olarak hesaplanıyor. ABD’yi son 15 senedir ağır ağır yıpratan krizler (2008 krizi, Covid-19 salgını ve iklim krizi) de hesaba katıldığında büyük kitlelerin barış istediği neden daha fazla istediğini öne çıkarıyor.

Tunuslu gazeteci Abderrak Zorgui'nin ekonomik nedenlerden dolayı kendini yakarak intihar etmesiyle başlayan Arap Bahar’ı yirmi yıldan uzun süre Tunus'u demir yumrukla yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin kitlesel halk gösterileri karşısında 14 Ocak 2011'de devrilmesinE neden omuştu. Yaşanan bu olay tüm Arap coğrafyası için yepyeni bir sayfa açmıştı.

D C D C D

Aaron Bushnell isimli ABD'li asker İsrail'in Washington Büyükelçiliğinin önünde kendini yakması ABD'de tarihi için bir dönüm noktası olabilir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde görüşülen “insani yardım amaçlı ateşkes” taslağını veto eden tek ülkenin ABD olmasını göz önüne alındığında Bushnell'in eyleminin ülke geneline yayılıp katliam destekçisi Joe Biden yönetiminin devrilmesine götürn bir sürecin kıvılcımı olup olmayacağının yakın zamanda kendisni göstermesi bekleniyor.

ABD MEDYASI 3 MAYMUNU OYNADI

ABD medyası, katliama karşı tutumunu bu olayda da sürdürerek Bushnell’in eylemi karşısında üç maymunu oynadı. ABD ana akım medya, eylemi görmezden geldi. CNN ve MSNBC gibi ana akım medya kuruluşlarında haber sansürlendi. Bushnell’in ABD Hava Kuvvetleri’nde 7 aydır görev aldığı ve şahit olduğu gizli belgelerden ötürü bu eyleme girişmiş olabileceği düşünülüyor.

Editör: Hasan DEMİRCİ