Birleşmiş Milletler'in (BM) Filistin topraklarındaki İnsani Yardım Koordinasyon Ajansı (OCHA) verilerine göre, İsrail saldırılarının 7 Ekim'de başlamasından bu yana Gazze Şeridi nüfusunun yaklaşık yüzde 90'ı en az bir kez yerinden edildi. OCHA Başkanı Andrea De Domenico, Gazze'de yaklaşık 1,9 milyon kişinin yerinden edildiğinin düşünüldüğünü söyledi.

7 EKİMDEN BU YANA HER 10 KİŞİDEN 9'U YERİNDEN EDİLDİ

Domenico, gazetecilere verdiği demeçte, "Ekim ayından bu yana Gazze Şeridi'ndeki her 10 kişiden 9'unun en az bir kez, hatta çoğunun belki 10 kez yerinden edildiğini tahmin ediyoruz" dedi. Daha önce 1,7 milyon olarak tahmin edilen nüfusun, Refah'ta başlatılan operasyon sonrasında ek göçlerle arttığı belirtildi.

Domenico, durumun ciddiyetini vurgulayarak şunları söyledi: "İnsanlar son dokuz ayda bir tahta oyunundaki piyonlar gibi oradan oraya taşındı. Ve muhtemelen hayalleri ve umutları vardı; ne yazık ki bugün giderek daha az ve daha az korkuyorlar."

OCHA ise Gazze Şeridi'nin İsrail'in askeri operasyonlarıyla ikiye bölündüğünü belirtiyor. Kuşatma altındaki bölgenin kuzeyinde 300-350 bin kişinin yaşadığını ve bu kişilerin güneye gidemediğini tahmin ediyor.

110 BİN KİŞİ GAZZE'DEN AYRILDI

Savaşın başlangıcından bu yana, Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı'nı kullanarak yaklaşık 110 bin Filistinlinin Gazze Şeridi'nden ayrılmayı başardığı kaydedildi.

Ancak mayıs ayında başlayan Refah'a yönelik kara operasyonu sınır kapısının İsrail kontrolüne geçmesine ve geçişlerin durmasına neden olarak bölgedeki trafiği durma noktasına getirdi.

Kaynak: istiklal.com.tr