Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze Şeridi'nde yaşanan yakıt sıkıntısı nedeniyle su arıtma tesislerinin kapandığını duyurdu. UNRWA'dan yapılan yazılı açıklamada, bölgede insanların suya erişimde büyük zorluklar yaşadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, yakıt eksikliğinin su arıtma tesislerinin kapanmasına yol açtığı belirtilerek, "Aileler ve çocuklar su bulmak için sıcakta uzun mesafeler yürüyorlar. İnsanların yaşamak için suya ihtiyacı var. İsrailli yetkililer şimdi (suya) erişim sağlamalı." ifadesine yer verildi. UNRWA, bölgede insanların temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamakta ciddi zorluklar yaşadığını vurguladı.

UNRWA daha önce yaptığı açıklamada, 8 aydır İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nin "enkaz haline geldiğini ve Filistinli ailelerin yiyecek, su ve malzeme kıtlığıyla insanlık dışı şartlarda hayatta kalmaya çalıştığını" duyurmuştu. Bu saldırılar sonucunda, 7 Ekim'den bu yana en az 36 bin 550 Filistinlinin, 15 bin 328'i çocuk ve 10 bin 171'i kadın olmak üzere hayatını kaybettiği, 82 bin 959 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Gazze Şeridi'nde enkaz altında halen binlerce kişinin bulunduğu ve halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarının hedef alınarak sivil altyapının da tahrip edildiği kaydedildi. UNRWA, bu insani krizin daha da derinleşmemesi için acil yardım çağrısında bulundu.

Kaynak: AA