Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarının devam etmesiyle birlikte sağlık hizmetleri tamamen durdu. Gazze'deki hükümete bağlı Medya Ofisi, sağlık hizmetlerinin kesilmesiyle 700 bin insanı etkileyen insani bir felaket uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada, İsrail işgalinin, Filistin halkının yaşam imkanlarını mahrum bırakma politikasını sürdürdüğü ve özellikle Gazze Şeridi'nin kuzeyi ile Gazze kentinde sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiği vurgulandı.

Kemal Advan Hastanesi'nin hizmet dışı kalması ve el-Avde Hastanesi'nin İsrail ordusunun ablukası altında olması nedeniyle Gazze'nin sağlık hizmeti verecek gücünü kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlara çağrı yapılarak, sağlık sistemlerinin ve çalışanlarının korunması ve görevlerini yerine getirebilmesi için imkan sağlanması talep edildi.

Son olarak, İsrail'in saldırısı sonucu büyük hasar alan Kemal Advan Hastanesi'nin hastane yönetimi tarafından hastaların ve sağlık ekiplerinin güvenliğini sağlamak amacıyla tahliye edildiği belirtildi.

Kaynak: AA