Kemal Advan Hastanesi Müdürü Husam Ebu Safiye, yaptığı basın toplantısında hastanedeki kritik durumu açıkladı. Hastanedeki yakıt eksikliği sebebiyle hastanenin hizmet dışı kaldığını belirten Ebu Safiye, ayrıca hastanedeki ilaç ve gıda eksikliğinin hastaların ölümüne neden olduğunu vurguladı. Son günlerde 4 çocuğun yetersiz beslenme ve dehidrasyon sonucu yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Ebu Safiye daha önce yaptığı açıklamada, hastanenin yetersiz imkanlar nedeniyle cerrahi operasyonları tamamen durdurduğunu belirtmişti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Kemal Advan Hastanesine yetersiz beslenme ve dehidrasyon nedeniyle hayati tehlikesi bulunan çok sayıda bebeğin getirildiği belirtildi. Açıklamada, hastanedeki 2 bebeğin yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı.

İsrail'in saldırılarının yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle, yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani bir felaket yaşandığına dikkat çekiliyor. Uluslararası kuruluşlar, Gazze'de yaşanan durumun aciliyetine işaret ederek, ateşkes çağrısı yapmakta ve bölgeye insani yardımların artırılmasını talep etmektedir.

Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e karşı aldığı kararlara rağmen, Gazze'ye insani yardımların erişiminin azaldığı ve gelen yardımların ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğü belirtilmektedir.

BM kuruluşlarının verilerine göre, Gazze'de binlerce kişi açlıkla karşı karşıya bulunmaktadır. Akut gıda güvensizliği oranı giderek artmakta ve özellikle çocuklar arasında ciddi bir beslenme sorunu yaşanmaktadır.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı, sivil altyapının tahrip edildiği ve binlerce ölünün enkaz altında olduğu belirtilmektedir.

Editör: Ali Özgür UZUN