Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik sürdürdüğü saldırıların bilançosunu açıkladı. İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırılarda Gazze'de büyük bir yıkım ve insani kriz yaşanıyor.

Açıklamaya göre, İsrail ordusu 230 gün içinde Gazze'de 3 bin 191 katliam gerçekleştirdi. Bu saldırılarda 15 bin 239 çocuk ve 10 bin 93 kadın hayatını kaybetti. Ayrıca, 10 bin kişinin enkaz altında veya kayıp olduğu belirtilirken, hastanelere ulaşan ölü sayısının 35 bin 800 ve yaralı sayısının 80 bin 200 olduğu kaydedildi.

KADIN VE ÇOCUKLAR EN BÜYÜK MAĞDURLAR

Gazze'deki saldırılara maruz kalanların yüzde 71'inin kadın ve çocuklardan oluştuğu vurgulandı. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında halkın aç ve susuz bırakıldığı, insani yardımların girişinin engellenerek büyük bir felakete yol açıldığı bildirildi. Bu durum nedeniyle 31 kişinin yetersiz beslenme ve sıvı kaybı yüzünden hayatını kaybettiği açıklandı.

SAĞLIK SEKTÖRÜ VE MEDYA ÇALIŞANLARI DA HEDEFTE

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarında 77 bin ton patlayıcı kullanıldığı belirtilirken, sağlık sektörü de büyük zarar gördü. Saldırılarda 493 sağlık çalışanı, 69 sivil savunma görevlisi ve 147 gazeteci yaşamını yitirdi. Ayrıca, İsrail askerlerinin baskın düzenlediği hastanelerde bulunan 7 toplu mezardan 520 Filistinlinin cenazesi çıkarıldı.

YETİM KALAN ÇOCUKLAR VE SAĞLIK SORUNLARI

Saldırılar nedeniyle Gazze'de 17 bin çocuğun ebeveynlerinden biri veya her ikisini kaybettiği ifade edildi. Yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve hayati tehlikesi bulunan, yurt dışında tedavi edilmesi gereken yaralı sayısının 11 bin olduğu aktarıldı.

Yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı barınma merkezlerinde 1 milyon 95 bin bulaşıcı hastalık vakası ve 20 binden fazla "Hepatit A" vakası tespit edildiği belirtildi. Sağlık hizmeti alamayan 60 bin hamile kadın ve ilaç eksikliği yaşayan 350 bin kronik hastanın hayati tehlike altında olduğu bildirildi.

GENİŞ ÖLÇEKLİ YIKIM VE YERİNDEN EDİLMELER

İsrail ordusunun saldırıları sonucu 87 bin konut tamamen yıkılırken, toplamda 297 bin konut zarar gördü ve oturulamaz hale geldi. Ayrıca, 189 hükümet binası ile 108 okul ve üniversite tamamen yıkıldı, 313 okul ve üniversite ise kısmen zarar gördü.

İBADETHANELER VE TARİHİ YAPILAR DA HEDEFTE

İsrail ordusunun saldırılarıyla 604 cami tamamen, 200 cami ise kısmen yıkıldı. Üç kilise hedef alınarak yıkıldı. Sağlık kuruluşları da saldırılardan nasibini alırken, 160 sağlık kuruluşu hedef alındı, 55 sağlık merkezi ve 33 hastane hizmet dışı bırakıldı, 130 ambulans ise kullanılamaz hale geldi. İsrail'in Filistin'in kültürel mirasını da hedef aldığı ve Gazze'de 206 tarihi ve kültürel varlığı yıktığı belirtildi.

Gazze'de İsrail'in saldırılarıyla doğrudan verdiği zararın 33 milyar dolar olduğu kaydedildi. 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde 2 milyon kişinin yerinden edildiği, 5 binden fazla Filistinlinin gözaltına alındığı ve 310 sağlık çalışanı ile 20 gazetecinin alıkonulduğu bildirildi.

Kaynak: AA