ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin dün Kızıldeniz'deki "USS Laboon" destroyerine kısa menzilli balistik füze fırlattığına dair bir açıklama yaptı. Açıklamada, ABD'nin bir koalisyon gemisiyle Husi kontrolündeki bölgelerden ateşlenen füzeyi imha ettiği belirtildi.

Yemen'deki İran destekli Husilerin, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten beri Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait olduğunu iddia ettikleri ticari gemilere el koyduğu ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlediği ifade edildi.

Husilerin eylemlerinin ardından, Kızıldeniz'deki seferlerini durduran çok sayıda gemicilik şirketi bulunmaktadır.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturulduğunu açıkladı.

ABD güçleri, bu süreçte Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronlarını düşürdüğünü belirtti.

Avrupa Birliği (AB), Kızıldeniz'de seyrüsefer güvenliği için 19 Şubat'ta Aspides misyonunu başlatırken, İtalya da 5 Mart’ta parlamento kararıyla bu misyona katılarak taktik komutayı üstlendi.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si, Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.