Fransa Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı'ndan (Pnat) yapılan açıklamada, Paris Adli Mahkemesi'nin terörle mücadele birimi tarafından 2020-2024 yıllarını kapsayan bir soruşturmanın başlatıldığı belirtildi.

Bu soruşturma, terör eylemi hazırlığı amacıyla suç grubuna katılmak, terör örgütünü finanse etmek ve PKK terör örgütüyle bağlantılı olarak organize çete halinde haraç toplama iddialarıyla ilgili açıldı. Gözaltılar Seine-Saint-Denis, Seine-et-Marne ve Bouches du Rhone vilayetlerinde gerçekleştirildi.

BELÇİKA'YA UZANDI

Operasyonlar, Fransa'nın yanı sıra Belçika'da da genişledi. Belçika Federal Polisi, Flaman Bölgesi'nde yer alan Denderleeuw kasabasındaki "Sterk TV" ve "Medya Haber TV" ofislerine baskın düzenledi. Bu ofisler, terör örgütü PKK propagandası yapmakla ilişkilendiriliyordu. Baskında, bazı bilgisayarlara ve çok sayıda dokümana el konuldu.

Belçika Federal Savcılığı, bu operasyonun Fransa'nın terörün finansmanını önlemek amacıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında gerçekleştirildiğini açıkladı. Operasyonlar sırasında 200'den fazla polis görev aldı ve operasyon yaklaşık 4 saat sürdü.

Diğer yandan, Fransa'da terör örgütü PKK ile ilişkili kişilerin Türkiye'ye iadesi ile ilgili gelişmeler de yaşandı. Mart ayında PKK'lı Firaz Korkmaz'ın Türkiye'ye iadesine karşı çıkan bir grup, Charles de Gaulle Havalimanı'nda olay çıkardı. Grup, Korkmaz'ı götüren güvenlik ekiplerine saldırdı.

Nisan ayında ise PKK üyesi Mehmet Kopal Fransa'dan Türkiye'ye iade edildi. Aynı şekilde, PKK'lı Serhat Gültekin de Fransa'dan Türkiye'ye iade edilen bir diğer isim oldu.

Kaynak: AA