12 Şub 2024 19:43 Son Güncelleme: 12 Şub 2024 19:48

Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlandı

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü kentte düzenlenen törenlerle kutlandı.

Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlandı - Resim : 1

Kurtuluş Haftası etkinlikleri, Kahramanmaraş Kalesi`nden yapılan top atışlarıyla başladı. Türk bayrağına İstiklal Madalyası`nın toka edildiği tören kapsamında, Valilik Meydanı`nda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kur`an-ı Kerim tilavetinin ardından kentin kurtuluşu ve yeniden inşası temalı kısa film gösterildi.

113
Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlandı - Resim : 2

Törene katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz`de bağımsız bir Türk devleti olan KKTC`nin her zaman büyük Türk milletinin ayrılmaz parçası olduğunu hatırlattı.

213
Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlandı - Resim : 3

Kıbrıs Türk halkının 6 Şubat depremlerinde yaşanan acıyı derinden hissettiğini ifade eden Tatar, "Yüreklerimiz, canlarımız parçalandı. Burada hayatlarını kaybeden insanlarımızın acısı, ailelerinin feryadı bizlerle oldu. Adıyaman`da bir voleybol turnuvası için bulunan şampiyon meleklerimizin aramızdan ayrılması, onların da şehit düşmeleri elbette bizler kadar sizlerin de yüreğini parçalamıştır. Halen daha onlar için ağlıyoruz. Acılı ailelere ve bu feryadı hala daha yaşayan tüm insanlarımıza sabırlar diliyorum." diye konuştu.

313
Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlandı - Resim : 4

Tatar, 104 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk`ün liderliğinde tüm Anadolu`da kurtuluş ve istiklal meşaleleri yakıldığına işaret ederek, Kahramanmaraş`ın Sütçü İmam ve arkadaşlarının destansı kahramanlıklarıyla Fransız işgalinden kurtulduğunu anımsattı.

413