13 Şub 2024 15:15 Son Güncelleme: 13 Şub 2024 15:18

İsrail'e dünyadan Refah tepkisi! "Feci sonuçlara yol açacak"

Terör devleti İsrail'in Gazze Şeridi'ne 130 gündür sürdürdüğü saldırılarda can kaybı 28 bin 473'e yükseldi. Son olarak bebek katil İsrail’in, 1,5 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah kentine düzenlediği saldırılarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi ise yaralandı. İsrail'e birçok ülke ve uluslararası kuruluştan art arda tepkiler yükseldi.

İsrail'e dünyadan Refah tepkisi! "Feci sonuçlara yol açacak" - Resim : 1

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

İsrail'in Mısır sınırındaki Refah kentine saldırısına dünyadan tepkiler geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'ta 8 Şubat'ta düzenlediği basın toplantısında, Gazze halkının oraya gitmek istediği için gitmediğini, mecbur bırakıldıklarını kaydederek, "Han Yunus ve Gazze'nin diğer taraflarında gördüğümüz korkunç trajedi, Refah'ta da olmadan insani ateşkes sağlanmalıdır." ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini de X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze'nin güneyinde yer alan Refah kenti sakinlerinin sayısının 1,4 milyona ulaştığını ve çoğunluğunun cadde ve sokaklarda kurulan derme çatma çadırlarda ve sığınaklarda kaldığını belirtti.

İsrail'in savunmasız insanların yaşadığı Refah kentine yönelik muhtemel askeri saldırısının, tam bir felaket olacağı uyarısında bulunan Lazzarini, "Artık yaşananları tarif edecek kelime bulamıyorum." ifadesini kullandı.


120
İsrail'e dünyadan Refah tepkisi! "Feci sonuçlara yol açacak" - Resim : 2

BEYAZ SARAY

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, 8 Şubat'ta Gazze'nin güneyine doğru itilen yüz binlerce kişinin dar bir bölgeye sıkıştığını hatırlatarak, "(İsrail'in) hemen ya da yakın zamanda Refah bölgesinde askeri operasyonlara başlayacağı yönündeki planları görmedik. Filistinliler, Refah içinde ve çevresinde korunuyorlar. Orada yerlerinden edilmiş çok sayıda insan var. Şu anda (Refah'taki) bu insanlara yönelik askeri operasyonlar bir felaket olur ve bu bizim destekleyeceğimiz bir şey değil." açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de Biden yönetiminin Refah'a yönelik askeri operasyonu desteklemediğini vurguladı.


220
İsrail'e dünyadan Refah tepkisi! "Feci sonuçlara yol açacak" - Resim : 3

ORTA DOĞU'DAN DA TEPKİLER

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, sivilleri tehcir ettikten sonra Refah'a saldırma planından büyük endişe duyulduğu ifade edildi.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da olası kara saldırısının, yüz binlerce kişinin son sığınağı olan Refah'ta insani bir felakete yol açacağı uyarısı yapıldı.

Filistin halkının tehcir edilmesinin ve Refah'a yönelik saldırı tehditlerinin kınandığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK), İsrail'in Refah'a girerek burada soykırım işlemesinin önüne geçmek için harekete geçme çağrısında bulunuldu.


320
İsrail'e dünyadan Refah tepkisi! "Feci sonuçlara yol açacak" - Resim : 4

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da "İsrail işgal ordusunun, Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırganlığına karşı güvenli bir sığınak olan ve çok sayıda yerlerinden edilen Filistinli kardeşin sığındığı Refah kentine askeri operasyon düzenlemesi tehlikesi konusunda uyarıda bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

420