Fitch, Türkiye için enflasyon tahmini üzerine sıkı para politikasının etkili olacağını belirtti. Raporda ayrıca Türk bankaları için risk unsurlarına da değinildi. Fitch Ratings, küresel ekonominin bu yıl yüzde 2,6'ya yükseleceğini ve Türkiye'nin de bu iyileşmeden faydalanacağını açıkladı. Avrupa'da toparlanma ve Çin'in ihracat sektöründeki canlanma gibi faktörlerin küresel büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiği belirtildi.

ABD ekonomisinin yavaşladığı ancak kademeli bir düşüş gösterdiği ve büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,1 seviyesinde kaldığı ifade edildi. ABD ekonomisinin gelecek yıllarda da büyüme hızının düşeceği öngörüldü. Avro Bölgesi ekonomisinin büyüme tahmininin yükseltildiği, Çin ekonomisinin büyüme tahmininin arttığı da raporda yer aldı.

Küresel para politikası döngüsünün yeni bir aşamaya girdiği vurgulanan raporda, merkez bankalarının para politikasını gevşetmeye yönelik adımlar attığı ancak enflasyonun hala belirgin şekilde kalıcı olduğu belirtildi. Türkiye ekonomisinin ise ihracattaki toparlanma, ithalattaki düşüş ve iç talepteki güçlü durumun büyümeyi desteklediği ve bu yıl için büyüme tahmininin yüzde 3,5'e revize edildiği rapora yansıdı.
 

Kaynak: AA