Fitch Ratings'in raporunda, Türkiye'nin yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraçlarının yatırımcı duyarlılığının artmasıyla canlandığı ve bu durumun yakın vadeli refinansman risklerinin azaldığının bir işareti olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Türkiye'nin borçlanma aracı sermaye piyasası (DCM) ihraçlarının gelecek 12-24 ayda ülke finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finansın geliştirilmesi gündemiyle yönlendirilmeye devam edeceği vurgulandı.

Türkiye'nin yüksek maliyetler göz önüne alındığında DCM ihraçlarının çoğunlukla fırsatçı olmasının beklendiği, orta vadede DCM'nin 450 milyar doları aşması ve sukuk ihraçlarının payının yüzde 20'yi geçmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyonu kontrol altına almak için politika faizini yüzde 50'ye çıkarmasının ardından yurt dışı yerleşik yatırımcıların geri dönmeye başladığına dikkat çekildi.

Güçlü gelir tabanı, yönetilebilir borç amortismanları ve iyileşen finansman koşullarıyla genel devlet borcunun düşük olduğu belirtilen raporda, Türkiye'nin dış piyasalarda 2023'te 10 milyar dolar tahvil ihraç ettiği ve bu yıl için benzer bir tutarın öngörüldüğü kaydedildi.

Son olarak, raporda derecelendirilen bankaların ve şirketlerin yabancı para cinsinden borç ihraçları piyasasına geri döndüğüne dair işaretler olduğu ve bu durumun erişimin iyileştiğini gösterdiği belirtildi. Bu durum, varlıklarını sürdürmek için stratejik hamleler yapan kurumların varlığını sürdürdüğünü yansıtıyor.

Kaynak: AA